HASİAD, 5500 Tl Asgari Ücreti Az Buldu:

HASİAD, 5500 Tl Asgari Ücreti Az Buldu:

Çözüm: Ücretlinin Alım Gücünü Yükseltecek Ekonomi Politikalarında…

Kısa adı HASİAD olan, Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği, asgari ücretin 5500 TL’ye yükseltilmesinin çözüm olmadığını, bu artışın 2 ayda etkisini yitireceğini savundu ve yapılması gerekenin, ücretli çalışanların alım güçlerini yükseltecek ekonomi politikalarının hayata geçirilmesinde olduğunu bildirdi. HASİAD Başkanı Murat Hayzaran, asgari ücretle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Çalışan kesimin enflasyona ezdirilmemesi ve emeğinin korunması, üretimin ve sosyal barışın temel ilkesidir. İşveren olmazsa çalışan, çalışan olmazsa da işveren olmaz. Enflasyona karşı ücretliyi korumak, çalışma barışı için de zorunludur. Ancak asgari ücrete zam geldiğinde, ilgili ilgisiz pek çok şeyin fiyatı tırmandırılmakta ve maalesef bu artış da kısa sürede etiketlere de yansıtılmaktadır.
Fiyat-ücret sarmalından kurtulmak gerekmektedir. Bilindiği üzere enflasyonun tırmanma sürecinde, önce fiyatlar çıkar, ücretler geri kalır. Bir süre sonra da toplumsal tepkiler ile ücretlerin artışı gündeme gelir. Ücret artışları ardından, bu defa etiketler, ücretlerdeki artışa yakın oranda güncellenir, zamlanır. Enflasyon hız kesmeden ücrete yapılacak zam, bir süre sonra maalesef etiketlerde yerini alacaktır. Asıl olması gereken çözüm, enflasyonu düşürmektir. Ücretlerle fiyatlar bir kez yarışa girdiğinde, iki olası sonuç bizi bekleyecektir. İlki, tıpkı 2002 yılında yaşanılan krizde olduğu gibi, maalesef ekonomik bir yıkım, ikincisi ise enflasyonla kapsamlı mücadelenin kazanılması ardından bu yarışa son vermektir.
Enflasyondaki halihazırdaki artışın devam etmesi durumunda, asgari ücrete yapılan zammın, çalışanların satın alma gücüne katkı getirmeye-ceği açıktır. Bu nedenle öncelikli ana hedef, enflasyon ve kurda oynaklığın azaltılması ve öngörülebilir olmasının sağlanmasıdır.
Türkiye’de özellikle yaşanan bu son süreçte, yüksek enflasyona maruz kalındığı düşünüldüğünde, asgari ücrete yapılan bu zammın maalesef yaklaşık 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde eriyeceği öngörülmekte olup, enflasyonla mücadelede asgari ücret artışından ziyade, asgari ücretlinin alım gücünü yükseltecek kalıcı ekonomik politikalara odaklanmak gerekmektedir.”

-Cemil Yıldız-