Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HASİAD, Hatay için en uygun yatırım şeklini belirledi:

Tarıma Dayalı Sanayi… Hatay

Tarıma Dayalı Sanayi…

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) yeni yönetiminin, yaklaşık 5 aydır ilimizin gelişimine en uygun yatırım modelini belirleme çalışmaları sonunda, “tarıma dayalı sanayi” yönteminin en uygun ve en verimli model olacağının düşünüldüğü belirtildi.

HASİAD Başkanı ve Yöneticileri, dün basınla kahvaltı masasında bir araya geldi. HASİAD ev sahipliğinde, Dernek bahçesinde gerçekleşen organizasyonda konuşan Başkan Murat Hayzaran, göreve geldikleri 5 ayda Defne, Altınözü ile Yayladağı ilçelerinde kapsamlı araştırmalarda bulunduklarını kaydederek, yaşanılan pandemi sürecinde üreten ülkelerin sıkıntıyı diğer ülkelere oranla daha az hasarla atlattıklarının görüldüğünün altını çizdi ve bu anlamda ilimiz Hatay için de tarıma dayalı sanayinin en iyi yol olacağı noktasına vardıklarını bildirdi.
Kısa sürede, Tarsus ile Mersin’de bu alanda araştırmalarda bulunacaklarını da söyleyen HASİAD Başkanı Murat Hayzaran, ilimizin tarımsal ürünlerinin işlenerek sanayide değerlendirilmesinin daha çok katma değer yaratacağı bilinci içinde, Mersin’deki sanayi ve meslek kuruluşlarıyla işbirliği içinde bulunulacağını kaydetti.
-MAĞDURİYET GİDERİLSİN-
Sanayicinin, önündeki yatırım engellerinden biri olarak gösterdiği “enerji ile doğalgaza yapılan zamların” geri alınmasını ya da değişik indirim ya da teşviklerle sanayici mağduriyetinin giderilmesini istediklerini de belirten Murat Hayzaran, ilimizin bazı ilçelerinin 6.teşvik bölgesinde bulunduğunu, diğer ilçelerin de aynı kategoride değerlendirilmesini istediklerinin altını çizdi.
Basın toplantısında, sıcak para yatırımcısına karşı olduklarını, istihdam yaratacak yatırımcıların desteklenmesi gerektiğini de belirten HASİAD Başkanı Murat Hayzaran, müteahhitlerin önünün açılması için de imar alanlarının projelendirilip imara açılmasını istediklerini bildirdi.
-BAKAN İSTİYORUZ-
Hatay için önemli olduğunu saydıkları Amanos Tüneli Projesi’ni önemsediklerinin de altını çizsen HASİAD Başkanı Murat Hayzaran, genel idareden Hatay’a daha çok yatırım, daha çok ödenek ayırmasını istedi, sözlerinin sonunda da, “Hatay’ımıza Bakan istiyoruz” açıklaması yaptı.
HASİAD’ın, dün basınla buluşmasına katılan Yönetim Kurulu üyeleri şunlar:
Murat Hayzaran, Kemal Arslanoğlu, Sami Arıca, Serdal Arslan, Ahmet Horoz, M. Nihat Mazmanoğlu, Özcan Anlar, Melek Özgün, Cemal K.Topal, Buse Ceren Gül, Mehmet Güler, Ragıp Kırbay, Kerim Rifaioğlu.
-Cemil Yıldız-