HASİAD:

HASİAD:

İstihdam Politikaları Gözden Geçirilmeli

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) Başkanı Av. Murat Hayzaran ve Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, mevcut ekonomi politikalarının, istihdama yönelik projeler geliştirilmesi şeklinde düzenlenmesi gerektiği kaydedildi.
Başkan Murat Hayzaran ile Yönetim Kurulu üyeleri; Ahmet Horoz, Sami Arıca, Kamil Arslanoğlu, Buse Cerengül, Kerim Rifaioğlu, Özcan Anlar ile Cemal Korhan Topal’dan oluşan HASİAD heyeti, dün sabah Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne (HGC) ziyarette bulundu, ekonomi ile ilgili mesajlar verdi.

HASİAD Başkanı Murat Hayzaran, yeni seçilen Nihat Mazmanoğlu ve Yönetimini tebrik ederken, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çoğu sektörle beraber basın sektöründe de maliyetlerin arttığını ve yerel basının ayakta durmakta zorlandığını, bu nedenle basına destekte bulunulması gerektiğinin altını çizen HASİAD Başkanı Murat Hayzaran, ülke ekonomisiyle ilgili olarak da üretime dayalı bir model üretip, planlı stratejik çalışmalarla istihdamı arttırmak gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti:

“HASİAD olarak, seçildiğimiz 13. dönem Yönetim Kurulu olarak, daha önce basın buluşmalarında belirttiğimiz üzere, tarıma dayalı ve katma değeri yüksek sanayinin oluşturulması konusunda hassasiyetimizi ifade ederken, bu konuda yeni bir tarım politikası oluşturulmasını, bir stratejik planın yapılmasını ve her ürünün her yerde değil, ürünlerin toprak yapısına, mikro klimasına ve o bölgedeki yetişen ürünlerin, ihracata katma değerli olarak ve markalaştırılmak suretiyle gönderilmesine yönelik çalışmaların yapılmasını önemle istiyoruz.
İhracat artarsa cari açık düşer, istihdam ve milli gelir artar. Maalesef ihracatımız dahi ithalata dayalı bir ihracat olduğu için ihracatçılarımız da sıkıntı yaşamaktadır.”

-Haber/Cemil Yıldız-