HASİAD Önerisi:

HASİAD Önerisi:

Hatay Medeniyetler Müzesi Kurulmalı
Almanya’da düzenlenen toplantıda, AIPH (Uluslararası Bahçecilik Üreticileri Birliği) Genel Kurulu kapsamında “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla başvurusunu gerçekleştiren Hatay’ın ‘Expo 2021’e resmen aday olmasına karar verilmesinin ardından, Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) ilk hamleyi yaptı ve Hatay’da bir Medeniyetler Müzesi kurulması gerekliliğini bildirdi.
HASİAD Başkanı Tahsin Kabaali, buna dair yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“EXPO, 150 yıldan fazla süreden beri düzenlenen, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunları’ndan sonra, dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. Bu dev fuarın Hatay’da düzenlenmesi ile dünya standartlarında hazırlanacak 300 dönümlük Botanik Bahçesi, diğer ülkelerin bahçeleri ile birlikte 6 ay boyunca Hatay’da sergilenecek. Bu organizasyon, Hatay’a 300 milyon TL yatırım kazandırmış olacak ve bu sayede, kentimizi en az 2.5 milyon kişi ziyaret edecek. İş dünyası olarak, bizleri heyecanlandıran bu projenin adaylık sürecinde HASİAD olarak aktif rol almak istediğimizi belirtirken, bu sürece diğer STK’ların da destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz.
Ayrıca, EXPO süreci devam ederken, Hatay’ın 13 medeniyet ve 3 semavi dine ev sahipliği yaptığını ve Cumhuriyet Alanı’nda yer alan eski Antakya Arkeoloji Müzesi binasının ‘Hatay Medeniyetler Müzesi’ne dönüştürülerek, bu medeniyetler ile dinlerin burada sergilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylelikle, Hatay’ın ‘Medeniyetler Beşiği’ tabiri daha iyi anlaşılmış olacaktır.” -Cemil Yıldız-