Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HASİAD’dan ekonomi değerlendirmesi:

Dışa bağımlı olmayan, üreten

Dışa bağımlı olmayan, üreten güçlü bir Türkiye

Hatay Sanayici İşadamları Derneği, ekonomide son dönemde yaşanan hareketlilik ile dövizdeki aşırı yükselmeleri değerlendirirken, dışa bağımlı olmayan, üreten bir ekonomi modelinin benimsenmesi gerekliliğine dikkat çekti. HASİAD adına açıklama yapan Başkan Gökhan Alkan, son dönemde piyasalardaki çalkantı ve Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybını üzüntüyle takip etiklerini kaydederek şunları dile getirdi:
“İçinde bulunduğumuz bu dönemde siyasi iktidara düşen, ekonomik istikrarsızlığı sona erdirerek Türk Lirası’na değer kazandıracak icraatları ivedilikle hayata geçirmektir. Bunun için kamuda tasarruf tedbirleri acilen alınarak, tüketime dayalı ekonominin önüne geçilmeli, üretim ve ihracata dayalı ekonomi modeli geliştirilmelidir. Bunun yolu da katma değeri yüksek üretimden geçmektedir. Başta yazılım ve bilgi teknolojileri gibi sektörlerde yapılacak yatırımların önü açılmalı ve mevcut teşviklere ek yeni uygulamalar geliştirilmelidir.
Hedefimiz, dışa bağımlı olmayan, üreten güçlü bir Türkiye yaratmaktır. Bunun da yolu, başta elektronik, teknoloji, gıda, tekstil, otomotiv ve enerji gibi temel alanlarda lüks tüketimin önüne geçilerek gerekli tasarruf önlemlerini almaktan geçmektedir. Burada da sorumluluk şüphesiz ki bizlere düşmektedir. Devletimizin yerli üretimi artırmak amacıyla sunmuş olduğu ve sunacağı teşvikler, ilk önce bizim gibi sanayici ve iş adamlarının alacağı tasarruf tedbirleri ile hayata geçecektir. Unutulmamalıdır ki, birer birey ve vatandaş olarak tasarruf bilincini geliştirebildiğimiz sürece kalkınma mümkün olacaktır.
Tüm bu süreç içerisinde, HASİAD olarak alınacak ekonomik tedbirlerin hayata geçirilebilmesi adına elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak isteriz.” -Cemil Yıldız-