Hassa’da 7 Mahalle Karantinaya Alındı

Hassa’da 7 Mahalle Karantinaya Alındı


2 kişiyi ısıran sokak köpeği KUDUZ çıktı!

İlimiz Hassa ilçesinde iki kişiyi ısırdığı belirlenen sokak köpeğinin, öldürülerek, kafatasının araştırma enstitüsüne gönderilmesi ve kuduz olduğunun tespiti üzerine, ilçede 7 mahalle kordon altına ayındı, hayvan giriş-çıkışları yasaklandı.
Hassa Kaymakamı Ahmet Korkmaz, hafta başında yaşanan gelişme ve sonrası yaşananlarla ilgili bir genelge yayınladı ve ilçede 7 mahallede kordon altına alınma uygulamasının devreye girdiğini, ayrıca hayvan giriş-çıkışlarının da 6 ay süreyle yasaklandığını bildirdi.
Hassa ilçesinde kordon altına alınan, hayvan giriş-çıkışı yasaklanan 7 mahalle şunlar:
Çınarbaşı, Akbez, Sapanözü, Koruhüyük, Bintaş, Aşağıkarafakılı Girne, Derviş Paşa Mahallesi Muhtarlığı.
Hassa Kaymakamlığı’nın ilgili kuruluşlara da gönderilen resmi yazısı ise şöyle:
İlçemiz Çınarbaşı Mahallesi’nde ikamet Zübeyir Atar ve Zerrin Atar isimli şahısları ısıran sahipsiz köpeğin öldürülmesi üzerine, köpeğin kafası, marazı madde olarak Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderilmiş olup, sonucun, kuduz hastalığı yönünde pozitif (+) çıkması üzerine, 22.04.2022 tarihinden itibaren, komisyon kararında adı geçen mahallelere 6 (altı) ay boyunca kordon konulmuştur. Söz konusu mahallelere hayvan giriş-çıkışı yasaklanmış olup, yazımız ekinde sunulan komisyon kararındaki maddelerin titizlikle uygulanması hususunda gereğini rica ederim.”