Hastaymış Gibi Kendinizi İzole Edin…

Hastaymış Gibi Kendinizi İzole Edin…

Başkan Savaş, koronavirüsle mücadele önerilerini sıraladı:

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir TV programında yaptığı konuşmada, koronavirüse karşı önlem önerilerini sıraladı. Başkan Savaş, bu süreçte herkesin hastaymış gibi kendini izole etmesinin önemine vurgu yaptı.
Başkan Savaş, konuşmasında şunlara yer verdi:
“Antikor bakma imkanımız olsaydı, insanlarımızın %85’inin bu hastalıkla karşı karşıya geldiğini bulabilirdik kanaatindeyim. Diğer kesim hassastır, hastalıkla temas etmemiştir. Mikropla karşılaşmamıştır. Hasta olma olasılığı vardır. Ama daha çok dışarıdan gelenlerde bu hastalığı görmeniz, yakın insanlara da bulaşma imkanının olması, benim tezimi güçlendiriyor. Dışarıdan gelen insanlardan enfeksiyon bulaşma riski var. Bildiğimiz gerçekleri söylüyoruz diye insanlar rahat davranmayacak. Enfekte olmayan %15’in %5’i, kritik aşamaya gelecek durumda olabilir. Herkesin, kendi davranış şeklini belirlemesi lazım. Herkes, hasta olacakmış gibi davranarak kendini izole etmesi lazım. Ancak bu şekilde hastalığı yeneriz. Biz, alışkanlıklarımızı bir tarafa itemiyoruz. Bu hastalık başladı başlayalı, hiç kimseyle tokalaşmadım. Hem kendimi, hem de karşımdakini korumak için. Bağışıklık sisteminiz yeterli değilse, kronik bir hastalığın varsa, risk grubunda olabilirsiniz. Emniyet teşkilatımız ve belediyeler, hem yardım etme hem de denetim konusunda çok özverili çalışıyor. En özverili olarak çalışanlar, sağlık çalışanları. Doğarken, onların eline doğuyoruz, ölürken de onların elinden çıkıyoruz.”
Kimse bu şartlarda siyasi rant peşinde değil…
Geçtiğimiz günlerde CHP’li 11 Belediye Başkanı İle birlikte ortak olarak hayata geçirilmesi planlanan bağış kampanyası ile ilgili de görüşlerini aktaran Başkan Savaş, “CHP’li 11 Belediye Başkanı ile toplantı gerçekleştirdik. Bu bağış kampanyasını Ankara Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş başlattı. Sonucun buraya geleceğini ben onlarla paylaşmıştım. Çünkü ben, iktidar partisinde beş yıl geçirdim. Siyaseti orada öğrendim. Bizler de daha fazla insana ulaşmak için bu kampanyayı başlatmak istedik. Kimse, bu şartlarda siyasi rant peşinde değil. Ardından Ziraat Bankası’ndan bağış hesabı açtık. Ardından Sayın İçişleri Bakanımızın yazısını gördük. Yeniden toplandık ve ben de, ‘Biz belediye başkanıyız, bu genel siyasetin işi. Yetkili Genel Başkanımız veya Yardımcısıyla bu konuyu konuşalım. Onlar da İçişleri Bakanıyla görüşsünler, sonra karar alalım’ dedim. Aynı gün Sayın Cumhurbaşkanımız da bir bağış kampanyası başlattı. Yardım yaparken, siyasilerin kavga eder pozisyonda olmasına gerek yok. Gönlüm buna razı değil. Bunu da arkadaşlarımla paylaştım. Biz, bu konunun mahiyetini toplumla paylaşalım ve gücümüz olasılığında vatandaşlara yardım edelim. Madem iktidar bağış topluyor ve bu işi sahiplenmiş, birinci planda sahiplenmesi gereken de iktidardır. Biz de sahiplenelim, ama bu ülkeyi 18 yıldır yöneten bir iktidar var. Bunu yapsınlar dedim” ifadelerini kullandı.
Muhacire destek olalım, ama ensarı da unutmayın…
Ülkemizdeki izlenen ensar ve muhacir politikasına da değinen Başkan Savaş, şöyle devam etti:
“Bir ülkede, 8,5 yıldır hep ensar ve muhacir konuşuluyor. Yani islam felsefesine göre, ensar ve muhacir konulu bir politika izleniyor ve hep muhacirden yana bir tavır sergileniyor. Ensar da ne durumda, buna bakmak lazım. Yayladağı’nda görevli Kaymakam, muhacirlere bir sürü arazi tahsis etmiş, çilek ve mantar ektirmiş. Şu anda hepsi de zengin. O insanlar, bizim Yayladağılıların tarlasına göz koyup, ‘ya icara ver ya da sat’ diyorlar. Satarsa, göç edecek ve işsiz kalacak. Muhacir ölmesin, destek olalım, ama ensarı da unutmayalım. O da perişan durumda. Bakın, hangi köylümüz rahat? Her yerde ekonomik daralma var.”
Başkan Savaş, kentin tarım potansiyelinin farkındalığıyla, Hatay’da geçimini tarımdan sağlayan vatandaşlara destek olmak için önemli projeleri hayata geçirdiklerini de belirtti ve “Biz, büyükşehir olarak 2 milyon fide aldık. Yayladağı’nda ekilebilir arazisi olan vatandaşlarımıza fideleri dağıtık. Bu fidelerden 3 yıl boyunca meyve alıyorsunuz” dedi.
Suriyelilere 40 milyar yardım yapan hükümet, aynısını vatandaşına da layık görmeli…
Hükümetin, Suriyeli sığınmacılara yaptığı yardımlara değinen Başkan Savaş, “3,6 milyon Suriyeliye 40 Milyar Dolar yardım veren hükümetimiz, kendi vatandaşlarına da bu yardımı layık görür diye düşünüyorum” dedi.
Hatay’da şu anda 200 bin ihtiyaç sahibi vatandaş bulunduğunu ifade eden Başkan Savaş, “15 tane sosyal marketimiz var. Vatandaşlarımız, her ay gelip buradan ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 17 bin kişiye nakdi yardım başlattık. Vatandaşlarımız, anlaşmalı olduğumuz marketlerde %4, %5 indirimle temel gıda ihtiyaçlarını her ay alabiliyor. Biz, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, kimsenin haberi olmayacak şekilde yardım ediyoruz. Sosyal Doku ekibimiz bu konuda vatandaşlarımızla temasa geçiyor. Biz bu yardım işlerini, ‘bir elin verdiğini diğer el görmeyecek’ şekilde gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.
Mehmet ÖZGÜN