Hatay AK Parti Milletvekili Hüseyin Şanverdi;

Hatay AK Parti Milletvekili Hüseyin Şanverdi;

Çiftçi ve Besicilerin sokağa çıkma muafiyeti, girişimlerimizle oldu…

Hatay AK Parti Milletvekili Hüseyin Şanverdi, girişimleri sonrasında, çiftçi ve besicilerin hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma uygulaması dışında tutulduğunu savundu. TBMM Tarım Komisyonu üyesi AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi 17-19 Nisan tarihlerinde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağında, çiftçilere ve hayvancılıkla uğraşanlara kolaylıklar sağlanması hususundaki taleplerinin Tarım ve Orman Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından karşılıksız bırakılmadığını belirtti.
Milletvekili Şanverdi’nin bu konudaki açıklaması şöyle:
“Hatay’da, hasadında yoğun bir insan gücüne ihtiyaç duyulan ve toplanmaması durumunda bozulma ihtimali olan soğan hasadının günü birlik yapılması gerekiyor. Bunun yanı sıra ilimizin belli bölgelerinde geniş bir üretim sahası bulunan çilek gibi nazik ürünlerin hasadı da başlarken, tarım işçilerince çilek hasadının günü birlik yapılması, mevsim gereği meyve ağaçlarının seyreltilme işleminin ve sebze fidelerinin dikiminin günü birlik yapılması gerekiyor. Pamuk ekim sürecinin de günü birlik devam etmesi gerekiyor. Günlük olarak sağılan sütlerin toplanması, toplanan sütlerin zaman kaybedilmeden de mandıralarda işlenmesi gerekiyor.
Kritik dönemden geçtiğimiz bugünlerde, ülkemizde tarım üretimi daha büyük bir önem arz etmektedir. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde, gerek ilimizde ve gerekse ülkemizde tarım üretiminin sekteye uğramaması, çiftçilerin ve hayvancılık sektörünün sıkıntı yaşamaması için gerekli kolaylık sağlanmalı.”
Tarım ve Orman Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na bu görüşleri ilettiklerini dile getiren Şanverdi, talepleri karşılıksız bırakmayıp, tarım ve hayvancılık sektöründeki üretimde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için bir dizi önlem alınacağını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, tüm çiftçiler ve hayvancılıkla uğraşanlar adına teşekkür etti. -Cemil Yıldız-