Hatay, Ankara, İzmir… Anketin Sonucu!

Hatay, Ankara, İzmir… Anketin Sonucu!

Avrasya Kamuoyu Araştırma Merkezi tarafından Türkiye’deki CHP’li Büyükşehir Belediyeleri üzerinden yapılan anket çalışmasında, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, 31 Mart seçimlerinden bu yana halk desteğini yüzde 55,16’dan yüzde 58,55’e çıkarttığı gözlendi. Bu konudaki liderlik ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ta.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar.
CHP’li Büyükşehir Belediyelerin bugün yönetmeye devam ettiği şehirler, yaklaşık 40 milyon kişiye, yani ülkenin yarısına karşılık geliyor. Bu durum, Tunç Soyer’in de ifade ettiği gibi… “Omuzlarımızdaki yükün ağırlığını artırmakla beraber, bizleri seçen vatandaşlarımızın sorunlarına ortak çözüm üretmemizi de zorunlu kılıyor.”
Bugün gelinen noktada; Hatay’dan İzmir’e, İstanbul’dan Adana ve Tekirdağ’a, CHP’li Büyükşehirlerin vatandaş nezdindeki desteği ve notu ne durumda, ona bakalım mı
-OYLAR!-
Avrasya Kamuoyu ve Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen anket, “Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” başlığında oldu. ‘Covid-19 Pandemisinin Toplumsal/Ekonomik ve Siyasal Etkileri Araştırması’nın sonuçlarına göre, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerden bugüne oyunu en fazla artıran isim Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olurken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yüzde 7,05, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise oyunu yüzde 7,01 oranında artırdı.
-ANKARA!-
Araştırmaya göre, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüzde 50,93 oy alarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mansur Yavaş’ın, 29 Nisan 2020 tarihi itibariyle oyunu yüzde 58,97’ye yükselttiği ve büyükşehir belediye başkanları arasında “yüzde 8,04” ile oyunu en fazla artıran belediye başkanı olduğu dile getirildi.
-ORANLAR-
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, 31 Mart yerel seçimleri ile aldığı halk desteği yüzde 55,16 olurken, bu rakam, 29 Nisan 2020 itibariyle yüzde 58,55 olarak değişim gösterdi. Aradaki fark ise yüzde 3,39 olarak yansıdı.
Bu oransal artış; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nda yüzde 7,1 – Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ta yüzde 3,82 – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ta yüzde 8,04 – Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nda yüzde 5,01 – Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de yüzde 3,5 – Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’de yüzde 4,01 – Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’de yüzde 3,6 ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da ise 5,17 oldu.
31 Mart yerel seçimleri ile aldığı halk desteğini en fazla arttıran CHP’li Büyükşehirlerinin oransal sıralaması ise şöyle gerçekleşti:
Ankara, Antalya, İstanbul, Adana, Aydın, İzmir, Mersin, Tekirdağ, Eskişehir, Muğla ve Hatay.  Tamer Yazar