Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay, Antakyalı yelkenci ile gurur duyuyor

Antakyalı saygın siyasetçi Hatay

Antakyalı saygın siyasetçi Hatay eski milletvekillerinden Levent Mıstıkoğlu ve İklim Gazetecisi Yasemin Mıstıkoğlu’ nun kızı Ezgim Mıstıkoğlu yeni bir REKOR ile Hatay’ın Yelkencilik sporunda gururu oldu.

İngiltere’nin Southampton şehrinde 10 Eylül’de başlayan ve dünyanın dört bir yanından yelken tutkunlarını bir araya getiren Dünya Yelken Yarışı’nın 50. yıl etkinliği büyük bir heyecanla devam ediyor. Birbirinden yetenekli genç yelkencilerin yer aldığı bu yarışmada, 14 takım 1973 yılında geçerli olan kurallarla yarışıyor, teknolojik cihazlar ve GPS gibi yardımcı ekipmanlar kullanılmıyor.

Yarışmanın en genç katılımcıları arasında Ezgim Mıstıkoğlu ve Derin Deniz Bınaroğlu yer alıyor. İngiltere’den yola çıkarak Atlantik Okyanusu’nu aşarak Güney Afrika’nın Cape Town şehrine ulaşan ekip, 7300 mil süren bu zorlu yolculuğu 41 günde tamamladı. Ezgim Mıstıkoğlu ve Derin Deniz Bınaroğlu ,41 günün sonunda birinci sıraya yükselerek büyük bir başarıya imza atmış oldular. Bu başarıyla birlikte, Dünya Yelken Yarışı tarihinde birinciliği Türkiye’ye getiren ilk ekip ünvanını kazandılar.
Ezgim Mıstıkoğlu ve Derin Deniz Bınaroğlu, yarışma sonunda Dünya turu atmış en genç Türk gençleri unvanını elde edecekler. İlk etabı birinci olarak tamamlayan ikili, diğer takımların bitiş noktalarına ulaşmasını bekliyor. Galibiyetlerini Cumhuriyet’in 100. yılına armağan ettiklerini belirttiler.

Dünya Yelken Yarışı’nın ikinci etabı Yeni Zelanda’da, üçüncü etap Uruguay’da ve dördüncü etap İngiltere’de sona erecek. Yarışmanın tamamlanması ve etap birincilerinin belirlenmesi için 2024 Nisan ayını bekliyoruz.

Ezgim Mıstıkoğlu ve Derin Deniz Bınaroğlu, ülkemizi gururla temsil ediyor ve bu olağanüstü başarılarıyla Türk yelkencilik dünyasına önemli bir katkı sağlıyorlar. – Yusuf Cemil Karaçay-