Hatay Barosu…

Hatay Barosu…

Aksaray’daki Öğretmenin öğrencisine şiddetini tepkiyle karşıladı:

Çocuk Hak İhlallerine Karşı Desteğe Varız

Hatay Barosu, hafta içinde Aksaray ilinde bir öğretmenin öğrencisine yönelik şiddet görüntülerinin sosyal medya ve TV’lerde yer alması üzerine, olayı kınadığını, öğretmenin cezalandırılması için İl Barosu ile irtibat kurulduğunu duyururken, Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak da çocuğa yönelik her türlü şiddet girişimlerine karşı 24 saat hizmet verilebileceği vurgulandı.

Hatay Barosu’nun çocuk haklarına yönelik dikkate değer açıklaması şöyle:

“Aksaray ilinde bir ortaokulda meydana gelen, Matematik Öğretmen’inin bir öğrenciyi koridora çıkartarak darp ettiği, fiziksel ve psikolojik olarak istismara uğrattığı vahim olayı üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Bir eğitimcinin taşıması gereken değerleri içinde barındırmayan, çocuğun üstün yararını gözetmeyen bu şahsın cezalandırılması ve çocuk için gereken koruyucu tedbirlerin uygulanması için İl Baro Çocuk Hakları Komisyonu ile iletişim halinde olacağımızı ifade ederken; bu tarz vahim olaylarda, çocuğun görüntülerinin ve kişisel bilgilerinin sosyal medya aracılığıyla yaygınlaştırılması, çocuğa bir menfaat sağlamayacağı gibi, unutulma hakkının ihlali ile ikincil mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir. Bu hususta daha hassas davranılmasını önemle rica ederiz.”

Hatay Barosu açıklamasının son bölümünde,  0-534-595 72 71 nolu telefonla iletişim kurulabileceğin altı çizildi ve “Çocukların yaşadığı hak ihlallerini, Çocuk Hakları Komisyonu çağrı numaramızı arayarak bildirebilirsiniz” mesajına yer verildi. -Mutlu Yanık-