Hatay Barosu “Çanakkale Zaferi” Mesajı:

Hatay Barosu “Çanakkale Zaferi” Mesajı:

Bir ulusun yeniden dirilişi

Hatay Barosu Yönetimi adına kaleme alınan “Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” mesajında, 18 Mart’ın, bir ulusun yeniden dirilişinin günü olduğu vurgusu yapıldı. Hatay Barosu Yönetimi adına yazılı bir açıklama yapan Başkan Av. Ekrem Dönmez, mesajında şunları kaydetti:
“Çanakkale Geçilmez sözü ile hafızalara kazınan Çanakkale Savaşları, Yüce Türk Milleti’nin tarih sahnesindeki en büyük hesaplaşması ve eşsiz destanıdır. Bir milletin, sömürgeci politikayı alt ettiği bu büyük zafer, Anadolu coğrafyasını sonsuza dek Türk Vatanı kılmıştır.
Öncelikli hedefleri; topraklarımızı paylaşmak, ulusumuzu köleleştirerek insanımızın canını, kanını, yeraltı – yerüstü kaynaklarımızı ve emeğimizi sömürmek amaçlı girişimlerin en önemli duraklarından birisi, 1914-1918 tarihleri arasında, 2Emperyalist Güçlerin Dünyayı Paylaşım Savaşı’ olarak nitelendirebileceğimiz 1.Dünya Savaşı’nın bir bölümünün gerçekleştiği, en kanlı ve destansı sahnelerinden birisi Çanakkale’dir. Burada geçen her saniye, kullanılan her an, her Şehidimiz, vatan ve ulusumuzun geleceğini çizmiştir. Kurtarılan sadece vatan değildir.
Çanakkale ruhunda; kardeşlik, hak, hukuk, mertlik, yiğitlik, insanlık dersleri vardır. Yüce Önder Atatürk’ün verdiği, ‘Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum’ emri ile birlikte kazanılan Çanakkale Zaferi, bağımsızlığımızı savunmak ve yurt topraklarımızı korumak için yapılmıştır.
18 Mart; olağanüstü özverilerle, kan, gözyaşı ve nice can pahasına ulaşabildiğimiz bağımsızlığımız ve Cumhuriyetimize, çok büyük bedeller ödeyerek elde ettiğimiz kazanımlarımıza sahip çıkma bilinç ve irademizin tazelendiği, güçlendiği günü ifade eder.
Çanakkale Savaşları, Balkan Savaşlarından sonra Anadolu’ya sıkışmış bir ulusun yeniden dirilişinde önemli bir zaferdir. Çanakkale Savaşları; fedakârlığı, vatan sevgisini, şehit olm ayı göze alan bir ulusun, yenilmeyeceğini ortaya koymuştur.
Dünya, insanlık onurunun tüm kirli siyasetlerden daha üstün olduğunu Çanakkale’de öğrenmiştir. Hem savaşın en çetin günlerinde, hem de savaş sona erdikten sonra düşman saflarında can veren tüm askerleri bağrına basan Türk Milleti; insan olmanın, insana saygı duymanın, vicdan sahibi olmanın tüm zaferlerden daha üstün olduğunu göstermiştir
Çanakkale, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, çok büyük fedakarlıklarla bir kez daha teyit edildiği yerdir. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını hazırlayan Çanakkale Zaferi, bizim tarihimizin önemli savaşlarından biri olmuştur.
Onların yüksek özverilerinden bugün için de alınacak dersler vardır. Bugün Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, düşünce arkadaşlarını ve bu uğurda canlarını seve seve veren aziz şehitlerimizi rahmet, minnet, saygıyla anıyoruz.”
-Gökay Gökdemir-