Hatay Barosu’nun…

Hatay Barosu’nun…

Dörtyol ilçesindeki bir camide, bir Kur’an kursunda, hocanın bir çocuğu sopayla dövmesi olayına bakışı:

Komisyon kurulmasını isteyeceğiz

Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, geçtiğimiz hafta içinde Dörtyol ilçesin bir camideki Kur’an kursunda, hocanın, küçük bir çocuğu sopayla dövmesi olayına ilişkin olarak, bunun kabul edilemez olduğunu, çocuk ve kadın hakları konusunda duyarlılık sergilediklerini duyurdu, Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvurulmak suretiyle de bir İzleme Komisyonu kurulması ve Baro’nun burada bir temsilci bulundurmasının isteneceğini bildirdi.
Hatay, Barosu Çocuk Hakları Komisyonu açıklaması şöyle:
“İlimiz Dörtyol ilçesinde bir camide meydana gelen, bir çocuğun fiziksel ve psikolojik istismara maruz bırakıldığı vahim olayın, Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak takipçisi olacağız.
Çocuklarımızın yaz aylarında, cami ve il müftülüğü bünyesinde dini eğitim aldıkları bilinmektedir. Önce Muş ilinde, sonra da Hatay ilinde yaşanan olaylar, bu eğitimleri veren kişilerin çocukla iletişimi, çocuğa hak temelli yaklaşımı ve eğitim ortamının çocuğa uygunluğu hakkında denetimden geçirilmesi gerektiğini göstermiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvurularak, bu konularda bilgi edinilmesi ve Kuran kurslarının, çocuğun yüksek yararına uygun hale gelmesi için, ekipte Baromuzun da bulunacağı bir İzleme-Değerlendirme Komisyonu kurulması ile ilgili talepte bulunulacaktır. Ayrıca bu olay üzerine, altını bir kere daha çizerek belirtmek isteriz ki… Çocukların fiziksel, duygusal, cinsel ve psikolojik olarak istismar edildiği her vakada, çocuklara ait görüntüler sosyal medyada paylaşılarak çok hızlı şekilde yayılmakta ve ikincil mağduriyet yaratmaktadır. Bu hususa ayrıca dikkat ve özen gösterilmesi gerektiğini önemle hatırlatırız.” -Cemil Yıldız-