Hatay BŞB…

Hatay BŞB…

Uzun Çarşı su taşkınlarına karşı Etüt ve Proje çalışmalarına başlandığını duyurdu

HATSU, bölgenin SİT kapsamı içinde olduğunu da hatırlattı

Antakya’nın kanayan yaralarından olan, su taşkınlarında Uzun Çarşı ve çevresindeki sıkıntının giderilmesine yönelik adımlar atıldığı bildirildi. Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB), konuyla ilgili olarak, Uzun Çarşı’yı su basması sorununun önüne geçilmesi için geçtiğimiz günlerde resmi başvuruda bulundu. HESOB’un başvurusuna, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili kurumu HATSU, cevabi bir yazı gönderdi.
HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Boz imzalı cevabi yazıda şöyle denildi:
“Valiliğe sunmuş olduğunuz dilekçenizde, yağan yağmur suyundan kaynaklı olarak Uzun Çarşı’yı su bastığı ve esnafın zarar gördüğü bahsiyle, sorunun ortadan kaldırılması için gereğinin yapılması talep edilmektedir. Uzun Çarşı’nın, yağış sonrası su baskınları yaşamasından kaynaklı olarak, 5. Mıntıka Kemiklihan Caddesi’nde 32 metre yağmur suyu hattı bakım-onarım çalışması devam etmektedir. Ayrıca Uzun Çarşı’da meydana gelen su taşkınlarını önleme amaçlı, kesin çözüm için, etüt ve proje çalışmalarına başlanılmaktadır. 1. Derece sit alanı olması sebebiyle, yapılan çalışmalar, Hatay Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden izin alınarak yapılabilmektedir.”
HESOB Başkanı Kadir Teksöz, Uzun Çarşı içindeki kunduracı çarşısının zaman zaman taşkınlara maruz kaldığını ve esnafın büyük zarar gördüğünü hatırlatarak şunları söyledi:
“Uzun yıllardır, Uzun Çarşı esnafımız, aşırı yağışlarda zarar görmekte ve bu çileyi çekmektedir. Defalarca gündeme getirmemize rağmen, sorun, malumlarınız üzere bu güne kadar çözülmemiştir. Bu sıkıntının çözümü hususunda, tekrardan konu gündeme getirilerek resmi yazışmalar yapılmıştır. Hatay Büyükşehir Belediyesi HATSU Müdürlüğü’nden gelen cevabı yazı tarafımızca takip edilmektedir. Artık bu sorun inşallah çözülür diye düşünüyorum.” -Cemil Yıldız-