Hatay BŞB, Dışişleri Gibi

Hatay BŞB, Dışişleri Gibi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, bugün başlayacak ve 3 gün sürecek KORE KÜLTÜR HAFTASI etkinliklerine ev sahipliği yaparken, 2 gün sonra da Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü toplanacak ve Arnavutluk Cumhurbaşkanına FAHRİ HEMŞERİLİK BERATI teklifini görüşecek.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, adeta Dışişleri Bakanlığı gibi, bu hafta iki önemli uluslararası organizasyonun içinde olacak.

Türkiye-Kore ilişkilerinin 65. Yıldönümü etkinlikleri, Hatay’da, Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde kutlanıyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi, Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Kore Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Kore Kültür Haftası etkinliği, bugün başlayacak ve 17 Haziran’a kadar olmak üzere, 3 gün süreyle Antakya EXPO alanında gerçekleşecek.

Türkiye ile Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 65. Yıldönümü münasebetiyle, Hatay’da “Akdeniz’de Kore Rüzgarı” adı altında gerçekleşecek etkinlikler, bölgesel kültürel dengeyi korumayı ve bölgedeki Kore kültürünün bilinirliliğini arttırmayı hedefliyor. Kore kültürünü EXPO ziyaretçilerini tanıtacak olan etkinliklerde, K-Beauty ile Kore’nin güzellikleri gözler önüne serilecek. K-Food etkinliğinde de katılımcılar tteokbokki, dalgona, dalkgangjeong gibi Kore’nin lezzetlerini tadabilecek.

Kore Günleri’nde ayrıca Tuho, Beona Çevirme, Kendama Çevirme, Jegi-chagi, Ttakji-chigi, Kore’nin geleneksel oyunları K-Play etkinliğinde, geleneksel maskeler ve cheongsa fenerler gibi Kore kültürünün yansımaları da K-Experience’de meraklılarıyla buluşacak.

MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Arnavutluk Cumhurbaşkanına da “Fahri Hemşerilik” beratı vermek istiyor. Büyükşehir Meclisi, 17 Haziran Cuma günü sadece bu gündem maddesi için olağanüstü toplanacak. Cuma günü saat 10.00’daki toplantıda, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta’ya “Fahri Hemşerilik Beratı” verilmesi kararının alınması bekleniyor. -Cemil Yıldız-