Hatay BŞB İmar Yönetmeliği

Hatay BŞB İmar Yönetmeliği

Danıştay, Planlı Alanlar Yönetmeliği’nin bazı maddelerini iptal etti. İnşaat ruhsatları durdu. Projeler iptal oldu. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalar askıya alındı. Hatay Büyükşehir Belediyesi, şok karar sonrası oluşan kaosa karşı çözümü buldu. Dosya, en kısa sürede Meclis’te olacak.

Danıştay, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin İmar Yönetmeliği olmadığı için, imar mevzuatı açısından uygulamak zorunda kaldığı 30.09.2017 tarihli “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği”nin bazı maddelerini iptal etti. Yüksek Mahkeme’nin şok kararı sonrasında birçok ruhsat işlemi durdu, projeler iptal edildi, Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkılan yüzlerce bina için işlemler askıya alındı.
İnşaat sektöründe büyük sıkıntıya yol açan hukuki gelişme sonrası, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile Mimarlar Odası Hatay Şubesi Başkanı Mustafa Özçelik, İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Selim Harbiyeli ve Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nizam Genç, dün olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi ve sorun masaya yatırıldı.
Dün sabah gerçekleşen toplantıda, sorunların çözümü ve yerel imar koşullarının belirlenmesi amacıyla, bir an önce Hatay Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nin hazırlanması gerektiği vurgulandı.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, toplantı sonrası açıklamasında; konunun önemini bildiklerini, İmar Yönetmeliği’nin hazırlanması için gerekli talimatı verdiğini, en kısa sürede ilgili komisyonlarca hazırlanacağını ve Meclis’e sunulacağını ifade etti.
Bu arada, TMMOB Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubeleri ile Yapı Denetim Kuruluşları Birliği adına yapılan kısa açıklamada da, “Hatay Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği ile ilgili çalışmaların başladığını ve en kısa sürede Büyükşehir Meclisi’ne sunulacağını kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi. -Cemil Yıldız-