Hatay BŞB ve Samandağ Belediyesi desteğiyle

Hatay BŞB ve Samandağ Belediyesi desteğiyle

Samandağ’da yamaç paraşütü
Kalkış pisti Çevlik’te oluşturuldu..
Yamaç Paraşütü Dünya’daki tehlikeli sporlar içinde 22. sırada yer alırken, tehlikesiz görünen futbol ise 7. sırada.

Milli sörfçülerin dahi rüzgar hızı nedeniyle tercih ettiği Samandağ, yamaç paraşütü sevdalılarının da vazgeçemediği ilçeler arasında gösteriliyor. Keldağı ile Samandağ sahilinin bir bütün içerisinde durduğu ilçede yamaç paraşütüne yönelik çalışmalar, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi tarafından destekleniyor. Bu konuda alınan bilgiye göre, Samandağ’da, 500-600 rakımda keşfedilen take off (yamaç paraşüt kalkış pisti) için Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi harekete geçerek ortak bir çalışma başlattı.
İş makineleri, pistin kullanışlı hale getirilmesi için zemini düzelterek, alanı yamaç paraşütçülerinin daha rahat kullanımını sağlayacak hale getirdi. İlk etapta tesviyesi yapılan Samandağ yamaç paraşüt kalkış pistinin kısa sürede uçuşa hazır hale getirilmesiyle birlikte, yamaç paraşütçüler, pist ile uçuş bölgesinde deneme yaptı. Çok güzel sonuçlar alan yamaç paraşütçüleri, Samandağ’ın, bu sporun rahatça ve keyifle yapılabilecek bir nokta olduğunu belirterek, kısa sürede burasının bu anlamda bir cazibe merkezi haline gelebileceğine işaret ettiler.
Konuya ilişkin konuşan ve Samandağ ilçesinin sörf ve yamaç paraşütü sporuna uygun olduğunu anımsatan Başkan Mithat Nehir, “İlçemiz, doğal yapısıyla, rüzgâr sörfü ve yamaç paraşütü sporu açısından önemli bir potansiyele sahip. Yamaç paraşütü sporunu, turizmin gelişmesi ve gençlerimizin spora yönelmesi adına destekliyoruz” dedi.
Bu konudaki düşüncelerini sosyal medya hesapları üzerinden paylaşan Samandağ Yamaç Paraşütü Grubu ise şu mesajı verdi:
“Take off düzenlenmesinde yardımlarını bizden esirgemeyen Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Kapısuyu Muhtarı Hanifi Söker’e teşekkür ederiz.”
Bu arada, doğu Akdeniz’de, İskenderun’dan sonra şehir üzerinde uçuş gerçekleştirilebilen ikinci pist Samandağ’da da keşfedildi. Alınan bilgiye göre, 500-600 rakımlı noktadan yamaç paraşütçüler başarıyla uçuşlar yaptılar.
KİMLER YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPABİLİR?…
Yamaç paraşütü, Dünya’daki tehlikeli sporlar içinde 22. sırada yer almakta. Tehlikesiz görünen futbol ise 7. sırada gösteriliyor. Uçuş süresi; uçan kişinin kilosu ve uçuş esnasındaki hava durumu ile doğru orantılı olup, ortalama 20/30 dakika sürüyor. Yamaç paraşütü ile uçmak isteyen kişi, düz bir spor ya da normal ayakkabı giymeli, uzun pantolon veya diz altı kapri kullanmalı. Uçuş güvenliği için uçuşa kesinlikle alkollü veya belirgin hastalığı olanlar katılmamalı. 7 ile 75 yaş ve 40 ile 99 kilo arasında olan, sağlık sorunu bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. -Selvi Günay-

(Visited 1 times, 1 visits today)