Hatay Büyükşehir’den Kent Arşivi

Hatay Büyükşehir’den Kent Arşivi

Osmanlı dönemine ait 80.000 resmi belge ve 3000 ciltlik Hatay kitabı

Hatay’da, Osmanlı dönemine ait ilgili yapılan yazışmaların olduğu, 80.000 adet resmi belgeyi ve 3000 ciltten oluşan Hatay kitabını bulunduran Hatay Kent Arşivi Kütüphanesi açıldı. Pazartesi günü akşam saatlerinde, Antakya Habib-i Neccar Camisi arkasındaki bölümde oluşturulan Hatay Kent Arşivi Kütüphanesi’ne “Mehmet Tekin Kütüphanesi” adı verildi.
Mehteran ekibinin gösterisiyle başlayan törende, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Milletvekili İsmet Tokdemir ve diğer davetliler kurdele keserek, kütüphanenin resmi açılışını gerçekleştirdi. Açılış öncesi konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, şunları söyledi:
“Bir kent, bir coğrafya, bir ülke, kendi hafızasıyla geleceğe taşınır. Tabii ki bizim de geçmişten kalan, hafızamızda yer eden, belleğimizde oluşan birçok bilgi, belge bizimle birlikte gidecek. Ama geleceğe taşınacak, gelecek nesillere, bize ve bizden önceki nesillere anlatacak, bu ve bunun gibi arşivlerdir. Biz de bugün, Hatay’ın olabildiğince geçmişini geleceğe taşıyacak bu arşivi açmanın onurunu taşıyoruz. Buranın açılışında emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, hem Türkiye’nin hem de Hatay’ın geçmişine ve geleceğine katkı sağlayan bütün yazarlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.”
Başkan Savaş, sosyal medya paylaşımında da, “Hatay ile ilgili binlerce belge ve tarihi kitabın yer aldığı Habib-i Neccar Camii yanındaki Kent Arşivimizin açılışını gerçekleştirdik. Tarihi araştırmalar yapanların ve özellikle öğrencilerimizin ücretsiz faydalanacağı kütüphaneyi şehrimize kazandırmaktan gurur duyuyoruz. Hayırlı olsun” dedi. -Cemil Yıldız-

(Visited 14 times, 1 visits today)