Hatay, cazibeli iller arasına alınmalı …

Hatay, cazibeli iller arasına alınmalı …

Milletvekili M.Necmettin Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını meclis kürsüsünden bir kez daha gündeme getirdi …

MHP Hatay Milletvekili M. Necmettin Ahrazoğlu, Parlamentonun geçtiğimiz günkü oturumunda, kürsüden yaptığı konuşmada Hatay’ın sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi, yapılması gerekenleri tek tek sıraladı. Hatay’ın mutlaka cazibe merkezli iller arasına alınmasının ve teşvik almasının önemine değinen Milletvekili M. Necmettin Ahrazoğlu, Türkiye’nin Orta Doğu’ya açılan en önemli çıkış kapılarından Cilvegözü ile birlikte Yayladağı Sınır Kapısı’nın tır geçişlerine kapalı olmasının Hatay ekonomisini zarara uğrattığını bildirdi, güvenlik gerekçesiyle önlemlerinin artırılmasının ve denetimlerin yapılması şartıyla, Yayladağı Sınır Kapısı’nın transit tır geçişlerine açılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Nakliyecilere tır başına bin dolar teşvik verilmeli …

Hatay’ın, Türkiye’nin Orta Doğu’ya açılan kapısı, dünya üretim ve tüketim üsleri arasındaki geçiş noktası olduğunu söyleyen M. Necmettin Ahrazoğlu, konuşmasında şunlara değindi: “Hatay ilinin ekonomik ana sektörleri ticaret, tarım, sanayi ve ulaşımdır. Hatay ilinde demir çelik mamulleri, otomobil filtresi, tarım araç ve gereçleri, tarımsal ürünler başta olmak üzere, yaş sebze ve meyve ile narenciye üretimi ve ihracatı yoğun olarak yapılmaktadır. Hatay, taşımacılık sektöründe 9 bine yakın tır filosuyla ulaşım sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Hatay’ın 2014 yılı ihracatı 2 milyar 70 milyon dolar olup 2015 yılında yüzde 13 azalarak 1 milyar 793 milyona gerilemiştir. 2016 yılında ise ilk on aylık dönemde yüzde 7,4 azalarak 1milyar 348 milyon dolar olmuştur. İhracatımızın yüzde 60’ını oluşturan iki üründen bir tanesi demir çelik sektörü olup 2010-2015 yılları arasında ciddi bir artış olmazken sektör ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Yaş sebze ve meyve ihracatı aynı yıllarda 434 milyon dolardan 390 milyon dolara düşmüştür. Bugün Ro-Ro taşımacılığının Süveyş Kanalı, Kızıldeniz ve Duba Limanı güzergâhında yapılmasından dolayı, tır başı Ro-Ro taşıma maliyetleri önemli ölçüde artmıştır. Bu nedenle ilimiz ihracatçısı ve taşımasının da teşvik kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Nakliyecilere tır başı bin dolardan az olmamak üzere teşvik verilmesi gerekmektedir.”

Reyhanlı barajı hala bitirilemedi …

Hatay’ın sulanabilir arazi varlığının toplam tarım arazisi içerisindeki payının yüzde 51 olmasına rağmen, Reyhanlı barajıyla bu oranın daha artacağını söyleyen M. Necmettin Ahrazoğlu, “2015 yılında bitirilmesi planlanan Reyhanlı barajı hâlâ bitirilememiştir. Ayrıca, Menzelet Sulama Projesi kapsamında Tahtaköprü Barajı’nın set yüksekliği ve depolama kapasitesinin artırılması kanallar ile tünelin bir an önce bitirilmesi ve yapımı devam eden Reyhanlı barajına bağlantısı hâlâ sağlanamamıştır. Geçen yıl, proje bedeli olarak 770 milyon Türk lirası olan toplam proje tutarından 2016 için 100 bin TL ayrılmış, bu yıl için de aynı ödeneğin gönderilmiştir. Bu da bu projenin 2019 yılı olarak bitirilmesini mümkün kılmamaktadır. Hatay’a yapılan kamu yatırımları miktarı muhakkak artırılmalıdır. Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirmesi nedeniyle, hasat sonu gelir elde edebilen çiftçilerimizin faturaları aylık olarak kesilmektedir. Ödeme yapamayan çiftçileri mağdur edecek şekilde yaptırımların uygulanmasının önüne geçilmelidir. Bu konuda düzenlemeler muhakkak yapılmalıdır. Çiftçileri çok mağdur eden sulama ücretlerinde indirime gidilmeli, borçluların borç faizleri silinerek yeniden yapılandırılması çiftçilere nefes aldıracaktır. Amanos Hassa Tüneli Projesi ülkemizin ekonomisi için büyük katkı sağlayacaktır. Ancak, Hassa tünelinde bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmamıştır. Hassa tüneliyle birlikte, Hassa’da bulunan hazineye ait 80 bin dekarlık hazine arazisinin sanayi alanı olarak açılması, OSB kurulması için tahsis edilmesi ilimiz ve bölgemiz için büyük bir önem taşımaktadır. AKP her seçimde bunları bahane etmiş, 40 bin kişiyi işe alacağını vaat etmiş ancak bugüne kadar hiçbir şey gerçekleşmemiştir” dedi.

Suriyeli sığınmacıların kontrolsüz açtıkları işyerleri esnafı sıkıntıya sokuyor …          

Hatay’da 440 bin civarında Suriyeli sığınmacının yer aldığını hatırlatan Milletvekili M.Necmettin Ahrazoğlu, konuşmasının sonunda şunlara yer verdi: “Devletimizin ve yöre halkının sağladığı imkânlarla barınma ve yaşamlarını sürdüren sığınmacıların kontrolsüz olarak açtıkları iş yerleri nedeniyle Hatay’daki esnafımız sıkıntı çekmektedir. Ayrıca, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusunda da Hataylılar net bir cevap beklemektedir. Hatay’daki işsizlik oranı da Türkiye ortalamasının üstünde olup yüzde 16,4 olarak gerçekleşmiştir. Kısa zaman içerisinde özetlemeye çalıştığım her bir sorun Hatay’ın geleceğini etkilemekte olup önem arz etmektedir. Bu sorunlara acilen çözüm üretilmeli.”              Mehmet ÖZGÜN