Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay CHP Milletvekili Birol Ertem…

Menzelet Barajı’nın 17 yılda

Menzelet Barajı’nın 17 yılda neden bitirilemediğini sordu: DSİ, “Baraj bitti, hizmette” yanıtını verdi. Erdem’in yorumu:

“Şaka Gibi !”

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem’in TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Menzelet Barajı yapımına ilişkin eleştiri ve sorularına, DSİ’nin yanıtı “Şaka gibi” dedirtti.
DSİ’nin, 17 yıldır bitirilemeyen Menzelet Barajı ile ilgili açıklaması özetle şöyle:
“Orta Ceyhan Menzelet Projesi’nde su kaynağı konumunda olan Ceyhan Nehri üzerindeki Menzelet ve Kılavuzlu Barajları işletmeye alınmış olup, projede sulanması planlanan 597 950 dekar alanın 78 900 dekarı işletmeye açılmıştır.
Ayrıca 2. ve 3. kısımlarda da inşaat faaliyetleri devam etmektedir. Hatay ili Amik Ovası´nın sulanmasına yönelik tek projemiz Orta Ceyhan Menzelet Projesi değildir. Orta Ceyhan Menzelet Projesi, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay İlleri Sınırları içinde, kapsamlı bir formülasyonla çözümlenen çok maksatlı büyük bir yatırım projesidir. Tahtaköprü Barajı’nın yükseltilmesi ve Reyhanlı Barajı´nın inşaatları hali hazırda devam etmektedir. Orta Ceyhan Menzelet Projesi kapsamında, mevcut durumda 119 000 dekar büyüklüğünde sulaması bulunan Tahtaköprü Barajı’nın yükseltilerek, Klavuzlu Ana Kanalı’ndan alınacak su ile ilave 343 960 dekar sahanın sulanması hedeflenmektedir. İşin kati proje yapım çalışmaları 2018 yılı sonuna kadar tamamlanarak, akabinde inşaat çalışmalarına geçilecektir. Ayrıca Amik Ovası´nın sulanmasına hizmet edecek diğer proje olan Reyhanlı Barajı ile Amik Ovası’nda 604 220 dekar arazi sulamaya açılacaktır. İş kapsamında, Reyhanlı Barajı’nın inşaat çalışmaları ile baraja su derivasyonunu sağlayacak Davutpaşa ve Karasu regülatörlerinin inşaatları devam etmektedir. Sulamada, 117 bin 350 dekarlık kısımda inşaat çalışmaları başlatılmıştır. Diğer kısımların projeleri ise tamamlanma aşamasında olup, akabinde inşaat çalışmalarına geçilecektir.”
DSİ’nin yaptığı açıklama üzerine görüşlerini açıklayan CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, yetkililere, “Hatay halkı adına DSİ yetkililerine tekrar soruyorum… Yapımına 2001 yılında başlanan ve 17 yıl geçmesine rağmen bitirilemeyen Menzelet Baraj Projesi NE ZAMAN Bİ-TE-CEK” dedi. -Cemil Yıldız-