Hatay, çilek üretim merkezi oldu

Hatay, çilek üretim merkezi oldu

Salatalık, Domates, Patates, Soğan unutuldu:

Hatay’da çiftçilik yapan Mehmet Bebek, 80 dönümlük alanda yetiştirdiği çileklerini, yurtdışındaki ülkelere, pazar sıkıntısı yaşamadan ihraç ediyor.
Antakya ilçesi Tahtaköprü Mahallesi’nde, daha önce soğan, domates, salatalık ve patates yetiştiren bir çiftçi, pazar rahatlığı nedeniyle 6 yıldır çilek üretiyor. Çilek üretimine bir dönüm arazide başlayan çiftçi Mehmet Bebek, şimdilerde ise 80 dönüm alanda 70 işçiyle çalışıyor.
Üretimini gerçekleştirdiği soğan, domates, salatalık ve patatese alternatif oluşturmak isteyen 20 yıllık çiftçi Mehmet Bebek, daha fazla gelir elde edebilmek amacıyla çilek yetiştiriciliğine başladı. 6 yıl önce devlet desteğiyle bir dönümlük alanda çilek üretimine başlayan çiftçi Bebek, şuanda 80 dönümlük alanda çilek yetiştirdiğini söyledi.
-ÇİLEK İLE YENİ İŞ SAHASI-
Çilekle beraber para kazandığını ve insanlara da iş sahası oluşturduğunu ifade eden çiftçi Mehmet Bebek, şöyle devam etti:
“Yaklaşık 20 yıllık çiftçiyim. Bu 20 yılda patates, salatalık, domates ve soğan gibi ürünler ekerdik. O zaman pek bir para kazanamıyorduk ve imkanlarımız kısıtlıydı. Organik çilek işine başladıktan sonra ise para kazanmaya başladık. 1 dönüm devlet desteğiyle başladık bu işe, sonra 2 dönüm, 15 dönüm, 30 dönüm, sonra da 80 dönüme çıkardık ve şu anda 80 dönüm civarında ekili arazimiz var. Bir dönüm ektiğimizde, işçiliğini kendim ve ailemle yapıyordum. Ama şuanda 80 dönüm çilek ekili arazimiz var ve aşağı yukarı günlük 60-70 kişi yanımızda çalışıyor. İnsanlara da bir iş sahası oldu.
Bugün Hatay’ın bu bölgesinde, 400-500 dönüm çilek ekili araziler var. Tüccarlar direk ayaklarımıza geliyor. Pazar sıkıntımız hiç yok. Ürünlerimizi tarladan yurtdışına gönderiyoruz. Çileğimiz tarlada hiç kalmıyor. Çıktığı gün soğuk havadan da doğrudan dış ülkelere gidiyor.” -Cemil Yıldız-