Hatay da Dahil Oldu…

Hatay da Dahil Oldu…

İskenderun’a Hızlı Tren Projesi

TCDD 6. Bölge Müdürü Oğuz Saygılı, Hızlı Tren Projesi ve İskenderun’a kurulacak olan hat ve terminal ile ilgili konuşurken, “Hızlı Tren Projesi’nin hayata geçirilmesi ile beraber, İskenderun’da gerek yolcu ve yük gerekse lojistik yönden önemli artışlar sağlanacaktır” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanını hızlı tren (HT) ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarıyla birbirine bağlama hedefinde olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bu çalışmaları kapsamına Hatay’ı da aldı. Uzun bir süredir bu konuda yapılan tartışmalarda ‘Hatay neden bu kapsamda değil’ sorularının cevapsızlığında duranlar, bu son haberle beraber memnun. Bu konuda yapılan son toplantı da buna dair oldu. TCDD 6. Bölge Müdürü Oğuz Saygılı’nın katılımıyla İskenderun’da gerçekleşen bilgilendirme toplantısında, bölge işadamlarına söz konusu yatırımla ilgili detaylı bilgiler aktarıldı.
-ANKARA DESTEĞİ-
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) Haziran ayı olağan Meclis Toplantısı’na katılan TCDD 6. Bölge Müdürü Oğuz Saygılı, Hızlı Tren Projesi yanı sıra, İskenderun’a kurulacak olan hat ve terminal ile ilgili sine vizyon destekli olarak teknik bilgiler verdi, söz konusu yatırımın, Hatay’ın da içinde olduğu bölge ekonomisi için ciddi artıları da beraberinde getireceğini söyledi.
-UMUT VERİCİ-
Hızlı Tren Projesi ile ilgili bilgi veren TCDD 6.Bölge Müdürü Oğuz Saygılı, merak edilen konuya ilişkin şunları söyledi:
“İskenderun Hızlı Tren Garı binasının, yoğun yolcu potansiyeline hizmet edebilecek şekilde yapılması sağlanacak. Gar Binası Projesi için teklifler alınmakta ve yap işlet modeli için çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuda girişimcilerimizin de fikirlerini almaktayız.”
-ÇALIŞMA SÜRÜYOR-
Bu kapsamda hazırlamış oldukları proje kapsamında; İskenderun, Sarıseki, Payas, Dörtyol, Erzin, Adana güzergahı üzerinde Hızlı Tren Projesi’ni hayata geçirmek için alt yapı çalışmalarının devam ettiği bilgisini de veren TCDD 6. Bölge Müdürü Oğuz Saygılı, şöyle konuştu:
“İskenderun’a yapılacak olan son derece modern ve yeni Tren Garı için talepler de alıyoruz ve değerlendiriyoruz. Öncelikle, Sarıseki İsdemir-Sarıseki istasyonları arasında bulunan ve sanayi kuruluşlarına hitap eden 6 adet hemzemin geçit alt geçide dönüştürülecek. İsdemir İstasyonu, İskenderun cihatinden ayrılarak, yaklaşık 2 bin 600 metre uzunluğunda bir iltisak hattı bağlantısı ve yaklaşık 320 dönüm büyüklüğünde İskenderun OSB’ye bir yük merkezi planlanmaktadır. Proje firmasına yer teslimi yapılmış olup, çalışmalar devam etmektedir. 2018 Ağustos ayı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.
Bunun yanı sıra, Toprakkale-İskenderun hat kesiminde 38 adet hemzemin geçit bulunmaktadır. Bu hemzemin geçitlerin, alt veya üst geçit yapılarak iptal edilmesi için Hatay Valiliği’nden olur alınmış ve projelendirme çalışmalarına başlanmıştır. Demir yolunun kotu yükseltilerek ve geosentetik duvar yöntemi kullanılarak, hemzemin geçitlerin alt geçitlere dönüştürülmesi planlanmaktadır. Böylece 20 adet hemzemin geçit alt geçit veya üst geçit yapılarak iptal edilecektir.”
İskenderun Hızlı Tren Garı Binası’nın yoğun yolcu potansiyeline hizmet edebilecek şekilde yapılmasının sağlanacağını da ifade eden Oğuz Saygılı, “Hızlı Tren Projesi’nin hayata geçirilmesi ile birlikte, İskenderun’da gerek yolcu ve yük, gerekse de lojistik yönden önemli artışlar sağlanacaktır” dedi.
-ÖNEMLİ BİR PROJE-
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Türkiye’de bazı şehirler başlığında hayata geçirdiği Hızlı Tren Projesi çalışmasının Hatay ayağında verilen bilgilerin kendileri için çok değerli ve önemli olduğunu söyleyen İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, TCDD 6. Bölge Müdürü Oğuz Saygılı’ya, Hatay için son derece önemli olan böylesi bir proje hakkında verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek, günün anısına kahve ve fincan takımın-dan oluşan plaketi takdim etti.
-SONUCA SAYGI-
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, bilgilendirmenin ardından gerçekleşen Meclis toplantısında gündem ile ilgili olarak da kısa bir değerlendirme yaptı ve sözü 24 Haziran seçimlerine getirdi. Yeni dönemin, ülke için hayırlı olmasını dilen Yılmaz, “Seçmenin özgür iradesinin yaklaşık yüzde 88’lik gibi yüksek bir katılım oranıyla sandığa yansı-dığı bu seçimin ardın-dan çıkan neticeye saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Yeni dönemde çalışmalara süratle başlanması gerektiğini ifade eden ve mevcut yapısal sorunların çözüme kavuşturulmasının aciliyetine işaret eden Yılmaz, konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:
“Ülkemizin yapısal problemlerinin başında olduğuna inandığım, kendi alanım olan eğitim konusuna özellikle dikkat çekmek istiyorum. Son yıllarda eğitim sistemimiz birçok kez değiştirilmiştir. Tüm bu denemelere rağmen istenen başarının elde edilemediği de hepimizce bilinmektedir. Gençlerimize verilecek nitelikli eğitim, ülkemizin geleceğinde hayati bir önem arz etmektedir. Eğitim kalitesindeki vasatlık, ülkemizi uluslararası rekabette ve toplumsal huzurda geriletecek ciddi bir zafiyet oluşturur.
Bilim, teknoloji, inovasyon ve üretimdeki seviyemizi yükseltmeye odaklanan bir eğitim sisteminin ise ülkemizi ilerletece-ğine yürekten inanıyoruz. Türkiye ekonomisinin en önemli ihtiyacının kültürlü, özgür düşünebilen ve yaratıcı bireyler olduğunu düşünüyoruz. Araştıran, sorgulayan, bilimsel düşünen ve inisiyatif alan gençlere her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz. Şunu unutmayalım ki, ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ancak 21. Yüzyılın becerileriyle donatılmış, nitelikli bireyler sayesinde ulaşabiliriz.” -Tamer Yazar-