Hatay Dağları, Tepeleri “Res” Türbiniyle Sarılı

Hatay Dağları, Tepeleri  “Res” Türbiniyle Sarılı

Milletvekili Topal, “Rüzgar Enerjisi” sorununu TBMM’ye taşıdı

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM oturumunda yaptığı gündem dışı konuşmasında, ‘türbin’ yerleştirme işlemi devam ettiği takdirde, ilimizde ve bölgemizde bitki ve hayvan yaşamımdan söz edilemeyecek noktaya gelinebileceği uyarısında bulundu.
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, Hatay’ın dağları ve tepeleriyle RES türbinleri tarafından çepeçevre sarıldığının üzerini çizdi ve şunları söyledi:
“Fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması ve bu yönde çabaların devlet tarafından daha fazla desteklenmesini savunmaktayız. İnsan ve canlı haklarına özen gösterilmesi gerekir.
Ancak yenilenebilir enerji yatırımlarında da insan ve canlı haklarına azami hassasiyetin gözetilmesi gerekmektedir. Hatay, bugün dağları ve tepeleriyle RES türbinleri tarafından çepeçevre sarılmış gibidir.
Çevre ve insan yaşamının yanında, binlerce yıllık tarihî doğal sit alanlarının korunması gerçeği de göz önüne alınmalıdır. Hatay’a, Belen’e, Samandağ’a bu hızla türbin yerleştirmeye devam edilirse, bölgede bitki ve hayvan yaşamından bahsedilemeyecek, tarım ve turizm imkânsız hâle gelecektir.”
CHP’li Vekil Serkan Topal, TBMM’deki konuşmasını bir Kızılderili atasözüyle bitirdi:
“Son ağaç yok olduğunda, son nehir kuruduğunda ve son balık öldüğünde, beyaz adam, paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak.” -Cemil Yıldız-

(Visited 3 times, 1 visits today)