Hatay dahil 11 İl’de…

Hatay dahil 11 İl’de…

Kurtarma Merkezi

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekipleri, son 10 yılda yaklaşık 38 bin 631 yaban hayvanını tedavi ve rehabilite ederek doğal yaşam ortamlarına kavuşturdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, her Bölge Müdürlüğü bünyesinde bir yaban hayvanı kurtarma ve rehabilitasyon merkezinin kurulması hedefi kapsamında, şimdiye kadar Hatay, Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Mersin, Sinop, Kars, Van ve Rize olmak üzere, 11 ilde kurtarma merkezi inşa edildi.

Bu merkezlerde yapılan çalışmalar, üniversitelerin veteriner fakülteleri ile iş birliği protokolü yapılarak daha etkin sürdürülüyor. DKMP Genel Müdürlüğü bünyesinde son 10 yılda 38 bin 631 yaban hayvanı tedavi ve rehabilite edilerek doğal yaşam ortamına bırakıldı.

2022’de 12 bin 596 yaban hayvanı doğada yaralı ya da güçten düşmüş olarak bulunurken bunlardan 7 bin 784’ü yeniden doğaya kazandırıldı, doğaya dönemeyecek olan 453’ü hayvanat bahçelerine yerleştirildi. Bin 17 yaban hayvanının tedavi süreci ise devam ediyor.

Tamer Yazar