Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay Dahil 26 İl’de

40 bin dezavantajlı çocuk

40 bin dezavantajlı çocuk

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu’nca yürütülen Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında, okul öncesi dönemdeki Türk ve Suriyeli 40 bin dezavantajlı çocuk, 9 haftalık yaz okuluyla desteklenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında, «Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı» anlaşması (FRIT) çerçevesinde imzalanan sözleşme ile beraber, Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemi’ne entegrasyonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan «Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi» Projesi, 9 haftalık yaz okulu çalışmasıyla Hatay dahil 26 İl’de 40 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyor. 2016 yılından bugüne uygulamada olan projenin bir uzantısı olarak hayata geçirilecek olan yaz okulu, çocukların, toplumla olan adaptasyonunu hedefliyor.
-5 VE 6 YAŞ-
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan PIKTES Direktörü Pınar Özel, “PIKTES’in ikinci fazında, ilk defa erken çocukluk eğitimi yaz okullarına başlayacağız. Bu, 5 ve 6 yaş grubundaki daha önce hiç okula gitmemiş çocuklarımız için uygulanacak bir program. Bu programda, hem Suriyeli hem Türk çocuklarımıza ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
Programın 2019-2020 eğitim öğretim döneminde ilkokula başlayacak ve daha önce hiç okula gitmemiş çocuklar için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Özel, “Çocukların okul adaptasyonlarını güçlendirmek, sosyal uyumlarını geliştirmek ve bazı kültürel farklılıklarını asgari seviyeye indirecek etkinlikler içeren 9 haftalık bir eğitim programı olacak. Program 1 Temmuz’da başlayacak, 31 Ağustos’ta da tamamlamayı planlıyoruz. Haftada 30 saatlik bir program uygulayacağız” diye konuştu.
Çocukların eylül ayında ilkokula başlayacağına işaret eden Özel, ana sınıfına gitmemiş çocukların okul öncesi eğitim almış çocuklarla aralarındaki farkı kapatmalarını hedeflediklerini söyledi. Özel, “Programdaki Türk çocuklar da sosyo ekonomik açıdan dezavantajlı olan çocuklar olacak. Suriyeli çocuklarla genellikle aynı mahallelerde yaşayan çocuklar. Hepsine bir fırsat eşitliği penceresi açmayı istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
-20 BİNİ SURİYELİ-
Programın nasıl uygulanacağına yönelik bilgileri paylaşan Özel, şunları belirtti:
“PIKTES, Suriyeli nüfusun yoğun olduğu 26 ilde uygulanıyor. Program da bu illerde uygulanacak. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile çalışıyoruz bu eğitim programında. Bu çocuklar daha önce hiç okula gelmedikleri için yaklaşık olarak bir rakam belirleyebiliyoruz şu anda. 20 bini Suriyeli 20 bini Türk yaklaşık 40 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Bu aslında bizim için pilot uygulama gibi. Çünkü erken çocukluk çağında çok daha fazla çocuk var. 40 bin çocuğa bu yaz döneminde ulaşmayı hedefliyoruz. Programda hem sosyal uyum faaliyetleri hem de çocukların birbirlerini tanımasına yönelik etkinlikler var. Çocukların sonrasında okula adaptasyonlarını kolaylaştıracak, öz bakım, motor becerilerini geliştirecek çeşitli etkinlikler olacak.”
-DİL KAZANIMI-
Çocukların birlikte oynayarak dil becerilerini de geliştireceğini aktaran Özel, “Programda dil kazanımlarını ön planda tuttuk. Bu programın Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün normalde uyguladığı programlardan esas farkı dil kazanımlarının daha fazla ön planda olması. Böylece Suriyeli çocukların okula belirli bir Türkçe seviyesiyle başlayıp daha kolay uyum sağlamaları hedefleniyor” açıklamasında bulundu.
“Çocuklar aynı zamanda birbirlerinin kültürlerini öğrenerek farklı oyunlar oynayacaklar” diyen Özel, bu uyumun yakalanmasının önemine dikkati çekti.
-TÜRKÇE-
PIKTES’in 2016’dan bu yana uygulandığını ve projenin 2. fazının başladığını belirten Özel, şöyle devam etti:
“PIKTES kapsamında çocukların uyumu için en önemli faaliyet çocuklara Türkçe öğretmek. Çünkü çocuk kendisini ifade edemediği ve iletişim kuramadığı zaman okula devam problemleri de yaşanıyor. Akademik olarak başarısında da çok fazla bir ilerleme kaydedemiyor.”
Suriyeli çocuklar içinde savaşa maruz kalmış, travma geçirmiş çocukların bulunduğunu, bu nedenle psikososyal destek ve rehberlik faaliyetleri yürüttüklerini de anlatan Özel, bu kapsamda sahada Türkçe, Arapça ve rehberlik öğretmenlerinin istihdam edildiğini anımsattı. İkinci ayakta rehberlik öğretmenlerinin sayısının 600’e çıkarılmasının planlandığını bildiren Özel, PIKTES ile okul sistemindeki çocuklara da telafi eğitimlerinin verildiğini, okula taşıma desteği sağlandığını belirtti.
Özel, “Yeni başlayacak erken çocukluk eğitimlerini çok önemsiyoruz. Çünkü çocuklar ne kadar erken yaşta bu uyumu yakalarlarsa okulda o kadar başarılı olmaları ve onları okulda tutma şansımız var. Çünkü biz ne kadar okullaştırsak da o uyumu, entegrasyonu sağlayamadığı zaman çocuklar okula devam etmek istemiyor. Dolayısıyla erken çocukluk eğitimi projenin önemli bir bileşeni olacak” diye konuştu.
-ADAPTASYON-
Mevcut projenin önemli olduğunu ve Hatay gibi ciddi sayıda Suriyeli sığınmacıyı barındıran kentlerdeki toplumsal adaptasyon sorunlarını minimize etmesi adına desteklenmesi gerektiğini söyleyenlerin bir diğer beklentisi ise yerel idarecilere yönelik! Mevcut tabloda zaten ciddi sorunların (toplumsal, ekonomik) olduğunu ifade edenler, kenti idare edenlerin, politik söylemleri içinde ‘ötekileştirici’ söylemlerden kaçınması gerektiğinde birleşiyor. Ancak asıl beklenti, her iki toplumu bir araya getirecek etkinliklerin hayata geçirilmesi yönünde.-Tamer Yazar-