Hatay Dahil 28 İl’de

Hatay Dahil 28 İl’de

Metropoll’den ‘Fetva’ Anketi

Metropol araştırma şirketinin, Hatay’ın da aralarında olduğu 28 İl’de yaptığı çalışmada, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, ‘Piyasada fiyatları belirleyen Allah-tır’ görüşünü ciddiye alıyor musunuz?” sorusu soruldu.

Diyanet’in son dönemde peş peşe yayınladığı fetvalar dikkat çekerken, MetroPoll Araştırma Şirketi, “Piyasada fiyatları belirleyen Allah’tır” fetvasını kamuoyuna sordu. Araştırma şirketi, katılımcılara, Diyanet’in bu görüşünü ciddiye alıp almadıkları sorusunu yöneltti. “Evet” diyenler yüzde 10.1 olurken, “Hayır’ diyenlerin orayı yüzde 85 çıktı. Ciddiye almayan AK Partililerin oranı, tabloya yüzde 69.1 olarak yansıdı. MHP’lilerin yüzde 81’i ve Saadet Partililerin de yüzde 100’ü ciddiye almadıklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, “Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verilen fetvada, “İslam dininin, alım satım akitlerinde kesin bir kâr haddi koymadığı, bunu piyasa şartlarına bıraktığı” belirtilmiş, ancak fetvada yer verilen bir hadis ise dikkat çekmişti.

İlgili kısım ve hadis şöyle:

“Konuyla ilgili olarak, Allah resulü, fiyatlar artmaya başladığında kendisinden bu duruma müdahale etmesi istendiğinde şöyle buyurmuştur; ‘Şüphe yok ki, fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır. Ben, sizden herhangi birinin malına ve canına yapmış olduğum bir haksızlık sebebiyle, o kimsenin hakkını benden ister olduğu halde, Rabbime kavuşmak istemem.”

Tamer Yazar