Hatay Dahil 30 İl’de!

Hatay Dahil 30 İl’de!

O Gece Ne Oldu?

Koronavirüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla, Hatay’ın da içinde olduğu 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili detaylar, yeni bir genelgeyle duyuruldu. Ancak, gece yarısına birkaç saat kala gelen ‘yasaklama kararı’ ile yaşanan panik, ardından marketler önünde oluşan kontrolsüz ve sosyal mesafesiz kuyruklar, ‘bir çuval inciri mahvettik’ diyenleri ortak bir noktada buluşturdu.

Hatay, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.
Türkiye’de 31 kentte sokağa çıkma yasağının, uygulanmaya başlamasından kısa bir süre önce ilan edilmesi nedeniyle, evlerindeki ihtiyaçları almak isteyen çok sayıda kişi marketlere gitti. Sosyal medya kullanıcıları, bulundukları bölgelerdeki market kuyruklarının fotoğraf ve videolarını paylaştı. Eldeki fotoğraflar, bugüne kadar ‘Evde Kal’ diyen ve ‘Sosyal Mesafe’ çağrısı yapan ülke adına istenmeyen görüntüleri çerçeveledi.
Yaşananların ardından eleştiriler ise gecikmedi.
-NE DEDİLER?-
-> Aslen Hatay – Samandağlı olan Oyuncu Mert Fırat, tepkisini, “Binlerce insanı bu saate, covid-19 salgını varken ‘yalvarsanız’ sokağa çıkaramazdınız. Tebrikler! Şahane bir önlem ve fiziksel mesafe uygulaması!” şeklinde gösterdi.
-> Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay da tepkisini, “Gecenin bir saati, ayrıntılarının ne olduğunu söylemeden ‘sokağa çıkma yasağı olacak’ diyorsunuz. İnsanlar, gıda ve temel ihtiyaçlarını giderebilecekler mi bilmeden, panikle sokağa çıkıyor. Muazzam yürütüyorsunuz süreci!” diyerek dile getirdi.
-> Halkın Demokrasi Partisi’nin (HDP) Hataylı Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise, ‘sokağa çıkma’ yasağını bir kaç saat önce açıklamanın yanlışlığına işaret edenlerden biri oldu. “Sokağa çıkma yasağını bu saatte ilan edip, insanları sokağa döktüler. AKP’nin dikişleri iyice söküldü. Ülkeyi de, korona günlerini de yönetemez haldeler…”
-> CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin de ilan edilen yasağın zamanlamasını eleştirenlerden biri oldu. “İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede tarihler 9 Nisan’ı gösterirken, İller İdaresi’ne gönderilen karar metninin belediyelere haber verilmediği ortaya çıktı. Yasağa 2 saat kala açıklama yap, milleti marketlerin, fırınların önünde sefil et. Allah sorsun size!”
-> CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal da yaşanan panik ortamına işaret etti ve uygulamanın şeklini eleştirdi:
“Yöneticileri güven vermeyen bir devletin güvenirliği tartışma konusu olur. Hükümeti uyarıyoruz! Yaptığınız uygulamalarla panik yaratıyor, kargaşaya neden oluyorsunuz. Halkın, devlete olan güvenini sarsmaya hakkınız yok. İnsanları virüs değil, sizin ihmaliniz öldürebilir.”
-PEKİ BAŞKANLAR!-
Yasağın uygulandığı illerin Belediye Başkanlarının ilk çağrısı ise yaşanan “panik” noktasında oldu:
-> Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: “Kıymetli hemşehrilerim, lütfen evlerinize dönün. Paniğe gerek yok. Evlerimizde kalarak, izolasyon kuralına uyalım. Fırınların önünde yığılmalara neden olarak sağlığımızı tehlikeye atmayalım. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerin yanındayız. Tüm imkanlarımızla sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz.
-> İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: Sokağa çıkma yasağı kararı ansızın alınmamalı. İBB olarak, bu kritik karardan haberdar değiliz, bilgilendirilmedik. Yarın İstanbul’da, hangi hizmetleri verip vermeyeceğimizi bile bilmiyoruz. Ortak akıl ve işbirliği olmayan her karar sadece kafa karışıklığı ve panik yaratır. 11 Nisan Cumartesi itibariyle, İBB’nin tüm hizmetleri, sokağa çıkma serbestisi olanlar için devam edecek. Halk Ekmek ve Hamidiye Su %100 üretime geçti. İBB, tüm İstanbul’un gıda ihtiyacına yetecek kapasitededir. Halkımız sakin olsun ve güvende hissetsin. Lütfen herkes evine dönsün.
-> İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet: Sokağa çıkma yasağı kararı ansızın alınmamalı. Ortak akıl ve işbirliği olmayan her karar sadece panik yaratır. Her şeye rağmen görevimizin başında olacağız. Zabıta ekiplerimizle, yoğunluk olan alanlarda anonslara başlamış bulunmaktayız. Lütfen uyarıları dikkate alınız. Her şey, sizin sağlığınız için.
-> Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Kıymetli hemşehrilerim. Lütfen panik yapmayın, endişe etmeyin. Mersin Büyükşehir Belediyemize bağlı Halk Ekmek fabrikamız iki gün boyunca üretim yapmaya devam edecek. Sağlığımız için evde kalın.
-> Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar: Sevgili kardeşlerim, lütfen panik yapmayalım. Belediyemiz bütün gücüyle, personeliyle sizin yanınızdadır. Durum dahada açıklığa kavuştuğunda sizi bilgilendireceğim. Sağlıkla.
-> İzmir Büyükşehir Belediye Bakanı Tunç Soyer: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı nedeniyle İzmirli hemşehrilerimiz hiç endişelenmesin. İzmir Büyükşehir Belediyesi görevinin başındadır. Belediye’nin tüm olanakları İzmirlinin emrindedir. Halk Ekmek Fabrikası tam kapasite ile çalışacak. Kimseyi ekmeksiz bırakmayacağız.
-> Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: Kıymetli hemşehrilerim. Ankara Büyükşehir Belediyemize bağlı Halk Ekmek fabrikamız iki gün boyunca üretim yapmaya ve bayilere dağıtıma devam edecektir. Lütfen panik yapmayın. Endişe etmenize gerek yok. Bu karar, hepimizin sağlığı için. Merak etmeyin, birlikte başaracağız.  Tamer Yazar