Hatay dahil 44 Tabip Odası’ndan Dr. Pala’ya Destek

Hatay dahil 44 Tabip Odası’ndan Dr. Pala’ya Destek

Korona salgınının başından beri yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında soruşturma açılan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala için, Hatay ve diğer illerdeki Tabip Odaları harekete geçti, ortak bir bildiriye imza attı.

Bursa’da yerel bir gazeteye pandemiyle ilgili verdiği röportaj nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala için, aralarından Hatay’ın da yer aldığı 44 kentin Tabip Odası tarafından ortak bir ilan yayınlandı.
Tabip Odaları, Kayıhan Pala’yı yalnız bırakmayacaklarını belirterek, şöyle dediler:
“Belirsizlik ve yetersiz bilginin kuşattığı panik ikliminden, ancak güven veren bilim insanlarının topluma seslenmesiyle çıkılır. Bu niteliklere sahip bilim insanlarının açık sözlü, içten, gerçeği salamayan paylaşımlarıyla panik azalır.
Güvenilir bir bilim insanı olarak, Kayıhan Pala, pandemi sürecinde Türkiye ve uluslararası bilim dünyasının, ülkemizde yaşayan insanların ve özel olarak Bursa’nın bir şansıdır, hava gibi su gibi ihtiyacıdır. Pala’ya açılan soruşturmayı; halkın doğru, bilimsel, gerçek bilgiye ulaşma hakkına, bilim insanının akademik özgürlüğüne, Türkiye’de hekimlerin birlikteliğinin sesi olan Tabip Odalarına ve TTB’ye saldırı olarak görüyoruz, kabul etmiyoruz.
21 Temmuz’da, Kayıhan Pala ile dayanışma, O’nun şahsında doğru bilgiye ulaşma hakkı, akademik özgürlük, örgütlülüğümüze sahip çıkmak, soruşturmaya müdahil olmak üzere Bursa’da olacağımızı duyuruyor, sizleri/Bursa’yı birlikte olmaya çağırıyoruz.”
-DESTEK İÇİN-
Bu arada, Pala’ya destek için, Türkiye’nin her yerinden 44 Tabip Odası Başkanı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri Bursa’ya giderek, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü önünde toplandı. Sendikalar, işçi temsilcileri, Prof. Pala’nın yıllardır verdiği çevre mücadelesine tanık olan köylüler ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu topluluk, “Prof. Kayıhan Pala pandemi gerçeklerinin sözcüsü, bilimsel tutumun onurlu simgesidir” yazılı pankart açtı. “Bilgi varsa panik yoktur”, “Bilim insanı bağımsızdır” yazılı dövizler taşıyan topluluk, Prof. Pala savunmasını verirken basın açıklaması yaptı.
-NE OLMUŞTU?-
Bursa Valiliği, Pala’nın, 21 Nisan’da enbursa.com haber sitesine verdiği röportajda, “halkı yanlış bilgilendirdiği” ve “paniğe yönlendirici açıklamalar yaptığı” iddiasını ortaya atarak Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, görevsizlik kararı veren Savcılık, dosyayı Uludağ Üniversitesi’ne göndermişti. Üniversitenin başlattığı soruşturma gereği dün ifade veren Pala hakkında adli bir işlem yapılabilmesi için, görev yaptığı üniversitenin onayı gerekiyor. Tamer Yazar