Hatay değil…

Hatay değil…

Adana Milletvekili Bakan’a sordu:

Hatay MKÜ’deki taciz olayı ne?

Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM’ye sunduğu önergesinde, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) bir Akademisyenin “not tehdidiyle” kız öğrencileri cinsel ilişkiye zorladığı yolundaki haberleri sorudu.

Adana Milletvekili olan, Hatay-Samandağlı Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, Milli Eğitim Akanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

“Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde akademik personel olarak görev yapan H.Y.’nin, kadın öğrencileri not tehdidiyle cinsel birlikteliğe zorlayarak taciz ettiği iddiası, basına ve sosyal medyaya yansımıştır. Çok sayıda kadın öğrenci, adı geçen şahıs hakkında, dersten bırakma ve not tehdidi ile kendilerini cinsel birlikteliğe zorladığını öne sürmüştür. İlk taciz iddialarının kamuoyuna yansımasının ardından, halihazırda aynı bölümde eğitim gören yaklaşık 30 kadın öğrenci ve bölümden mezun olan bazı kadınların da H.Y.’nin tacizine uğradıklarını açıkladığı ifadeler basına yansımıştır.

Onlarca kişiyi taciz ettiği öne sürülen şahsın, mağdur kadın öğrencileri susmaları için tehdit ettiği, kendisi hakkında üniversite yönetimine dilekçe veren ve sayıları 100’ün üzerinde olan öğrencilerden bir kısmına da ‘diploman iptal olabilir’ şeklinde mesajlar attığı aktarılmıştır.

Öğrencilerin, kendisini ve mesajlarını ifşa ettiğini öğrenen şahsın, bunun üzerine mesaj ve arama yoluyla birçok şikayetçi kadın öğrenciye, ‘Ben yanarsam sizi de yakarım! Ailenizden de mi korkmuyorsunuz? Başınıza neler gelir, bilmiyor musunuz? Sizi rezil ederim, perişan ederim!” gibi söylemlerde bulunduğu anlatılmıştır.

Bu bağlamda;

1. Kadın öğrencileri taciz ettiği iddia edilen Akademisyen hakkında soruşturma açılmış mıdır?

2. Bahsi geçen şahıs, üniversitedeki görevlerini sürdürmekte midir?

3. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından konu hakkında neden açıklama yapılmamıştır/yapılacak mıdır?

4. Şahıs hakkında adli süreç başlatılmış mıdır?

5. Okullarda ve üniversitelerde yaşanan taciz vakalarının engellenmesi için önleyici mekanizmalar tarafınızca işletilecek midir?”

-Haber/Cemil Yıldız-