Hatay Dişhekimleri Odası duyurusu

Hatay Dişhekimleri Odası duyurusu

Acil Tedavileri Yapmaya Devam Edeceğiz

Başkanlığını Dt. Nebil Seyfettin’in yaptığı Hatay Dişhekimleri Odası, acil ağız diş sağlığı hizmetlerini sunmaya devam edeceklerini bildirdi.
Hijyen çok önemli
İnsanlık olarak, çok zor günlerden geçtiğimizin belirtildiği duyuru da şunlara yer verildi: “Hepinizin bildiği gibi, Covid-19 olarak adlandırılan yeni tip Corana virüsün neden olduğu ve tüm Dünyayı etkileyen bir salgınla karşı karşıyayız.
Dünya Sağlık Örgütünün 11 Mart 2020 tarihine tüm Dünyada Pandemi olarak ilan ettiğinden bugüne Ülkemizde vaka sayısı Onbinleri, Ölüm sayıları da yüzleri geçtiğini üzülerek ve endişeyle izliyoruz.Her zaman olduğu gibi , bir Sağlık Meslek Odası olarak sorumluluğumuz gereği ; bu kötü tablonun biran önce değişmesi ve Halkımızın tekrar normal Sağlıklı günlere dönmesi için mücadele etmeyi ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.
Biz Dişhekimleri olarak bu süreç içerisinde, Vücut sağlığının ayrılmaz bir parçası olan ‘Ağız ve Diş Sağlığınızı’ çok kıymetli buluyor ve çok önemsiyoruz. Covid 19 dan korunmak için hijyenin çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki ya ağız hijyeni?Ağız hijyenimiz genel hijyen kadar önem taşımaktadır.Diş fırçası ve arayüz fırçası yada diş ipi düzenli kullanılmalı. Dil yüzeyi fırçalanarak temizlenmeli. Ağız iyice çalkalanmalı. Dışarıda kaldığınız durumlarda, %1 hidrojen peroksit, % 0,2 povidonIyot gargara kullanılabilir. (Hamileler ve tiroid hastaları kullanmamalı.)Her iki gargarada iki haftadan uzun kullanılmamalıdır.Gün boyunca su içerek ağız mukozasının kuruması dolayısıyla mukoza bütünlüğünün bozulması önlenmelidir.
Bu bilgiler ışığında ağız sağlığımızı korumak ve vücudumuza ağızdan yayılan enflemasyonu önlemek ve direncimizi kuvvetlendirmek zorundayız.
Acil durumda randevu alın …
Corona virüs salgını bir sağlık tehdidi olmaktan çıkıncaya kadar sizlere, sadece ACİL Ağız Diş Sağlığı hizmetleri sunmaya devam edeceğiz. Hatay genelinde çoğu muayenehane ve polikliniklerimiz kapalı olduğundan acil durumlarda lütfen randevulu alıp tedaviye gidiniz. Ayrıca İlimizdeki tüm ADSM de Dişhekimlerimiz nöbet tutarak sadece ACİL tedavilerinizi yapmaya devam edeceklerdir.
Biz sağlık çalışanlarının almış olduğu bu ciddi önlemlere karşı, siz değerli vatandaşlarımızın da yetkililerin uyarılarına uymanızı önemle rica ediyor, iletişimi, dayanışmayı hiç aksatmadan sürdürerek hep birlikte bu kötü günlerin üstesinden geleceğimize inanıyor, sağlıklı ve huzur dolu günler diliyoruz.
Yaşanan Covid-19 Pandemisinde evde kalmanız sağlığınız için son derece önemlidir. EVDE KAL.”
Mehmet ÖZGÜN