Başparmaktan Anjiyo

Başparmaktan Anjiyo

Operasyon, Kardiyoloji Uzmanı Dr. BARIŞ KAVVASOĞLU’ndan… Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir İLK.

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hastaya, ilk defa başparmaktan anjiyo yapıldı. Edinilen bilgiye göre, Antakyalı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Barış Kavvasoğlu’nun gerçekleştirdiği, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki bu operasyon, ilimizde ilk olmakla birlikte, Türkiye’de sayılı hastanelerde yapılabiliyor.
Elin başparmağından gerçekleştirilen anjiyonun, Kardiyoloji Uzmanı Barış Kavvasoğlu tarafından yapıldığı kaydedilirken, şu bilgiye yer verildi:
“Bu işlem, Türkiye’de sayılı merkezde yapılabiliyor. Sol elin atar damarının en uç kısmı olan distal radial artere, başparmağın üstündeki enfiye çukurundan giriş yapılarak gerçekleştiriliyor. İşlem sonrası kanamanın durdurulması daha kolay, istenmeyen kanama ve şişliklerin oluşması daha azdır. Kronik böbrek hastalığı olan hastalar için, vasküler geleneksel radial yaklaşımda damardaki olası yaralanma, hemodiyaliz için bu bölgenin kullanılmamasına neden olur. Dolayısıyla, başparmaktan koroner anjiografi ile gelecekteki arterio-venöz fistül ihtiyacı için damar korunmuş olur.” –Cemil Yıldız-