Hatay Gastronomi Evi Rol Model Oldu

Hatay Gastronomi Evi Rol Model Oldu

Mersin, Adana ve Afyon’dan sonra, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne de Gastronomi Evi kuruluş aşamasına danışmanlık yapıldı.

‘Yılın Çıkış Yapan Mekan Ödülü’ sahibi, Hatay Büyükşehir Belediyesi kuruluşu Hatay Gastronomi Evi; Adana, Mersin ve Afyonkarahisar’dan sonra, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin talebi ile Ankara Gastronomi Evi’nin kuruluş aşamasına danışmanlık yaparak “rol model” oldu.
Geçtiğimiz aylarda, ilk olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden gelen ekip, bir gün boyunca, Hatay’ın dünyaca ünlü mutfağının kapılarını misafirlerine açan Hatay Gastronomi Evi’nde vakit geçirerek misyon ve vizyonu hakkında detaylı bilgi aldı. Afyonkarahisar Belediyesi de, ülkemizin ilk ‘gastronomi şehri’ olan Gaziantep yerine Hatay’a gelmeyi tercih ederek, üç gün boyunca Hatay Gastronomi Evi’nin işleyişi hakkında bilgi edindi. Ankara Büyükşehir Belediyesi de benzer bir girişiminde bulunarak, uluslararası üne sahip Hatay Gastronomi Evi’nin kuruluşundan işleyişine kadar uzanan faaliyetler ile ilgili detaylı bilgi aldı.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ilimize kazandırdığı iki altın bilezik olan, Gastronomi Şehri Unvanı ve EXPO 2021 organizasyonu kapsamındaki çalışmaların birçok şehir tarafından örnek alındığı belirtildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın, halkın desteğiyle, Hatay’ı Dünya Şehri yapma yolunda emin adımlarla ilerlediği ifade edildi. Mehmet ÖZGÜN