Hatay genelinde 4 bin 200 kişiye kurs

Hatay genelinde 4 bin 200 kişiye kurs

KOSGEB girişimcilik kursları aralıksız devam ediyor. Eğitimler, Doğu Akdeniz ABİGEM Direktörü (KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitmeni) İdil Siret Teoman tarafından veriliyor.
KOSGEB bağlantılı ‘Girişimcilik Kursları’ İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (İTSO) devam ediyor. Girişimcilerin, söz konusu kurslara 4 gün 8 saat katılım sağlamaları halinde sertifika almaya hak kazanacakları ifade edilirken, yeni başvuru sistemiyle, iş planı onaylanan girişimcilerin 50 bin lira hibe ve 100 bin lira kredi almaya hak kazanacakları belirtildi.
-HAYALİNİZ OLSUN-
Kursun başladığı ilk gün katılımcılarla bir araya gelen ve eğitimlerin başarılı geçmesi temennisinde bulunan İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, “Girişimcilikte hayali olmayan başarıya ulaşamaz” dedi. Girişimcilik eğitimlerinin, gelecek iş planları adına çok önemli olduğunu da ifade eden Uğutmen, “Bu girişimler ve kursların sonunda belki başarısız olabilirsiniz, denemeler de yanlışlar olabilir, ama pes etmemek lazım” diye konuştu.
Bugüne kadar İskenderun’da yaklaşık bin 500 kişiye eğitim verildiğini, bu rakamın Hatay genelinde 4 bin 200 kişiye ulaştığı bilgisine de yer veren Servet Ugutmen, bu sürecin istihdama sağladığı katkının da altını çizdi ve şöyle konuştu:
“Eğitimin sonunda işyerini açan insanları hesap ettiğimiz zaman, 150-160 civarında vatandaşımız kendi işyerini kurarak istihdama da katkı sağlamış oluyor. Bizler, bu işyerlerini zaman zaman ziyaret ediyoruz. İşletmelerimizin ticari faaliyetlerini çok başarılı bir şekilde sürdürdüklerini görüyoruz.”
-BAŞARI DİLEĞİ
Ugutmen, girişimcilere yönelik yaptığı konuşmasının devamında şunları söyledi:
“Girişimcilik kursları sonrası piyasalara ortalama 3.5 milyon TL gibi bir para girişi oldu. 50 Bin TL hibe ve 100 Bin TL’ye kadar kredi kullanarak işyeri açan girişimcilerimiz var. Şimdiden bu kurslara katılan tüm girişimci adaylarımıza başarı diliyorum ve başarılı olacaklarına da inanıyorum.”
DOĞU Akdeniz ABİGEM Direktörü-KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitmeni İdil Siret Teoman tarafından verilen kursların hafta sonuna kadar devam edeceği belirtildi.-Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)