Hatay gibi illerin performansı Bizleri Motive Ediyor

Hatay gibi illerin performansı Bizleri Motive Ediyor

“Başta Hatay olmak üzere, bölgemizdeki illerin performansı yılın geri kalanı için bizlere moral oldu ve daha da motive etti” diyen ADMİB Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, ilk çeyrekte, tutar ve miktarda artış rekorları kırdıklarını söyledi.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin yılın ilk çeyreğinde artış rekorları kırdığını söyleyen, Birlik (ADMİB) Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, “Başta Hatay olmak üzere bölgemizdeki illerin performansı yılın geri kalanı için bizlere moral oldu ve daha da motive etti” dedi.
Hatay’ın demir, demir dışı metal ve çelik ihracatında ilk çeyrekte tutar bazında yüzde 132, miktar bazında yüzde 68 artışla Türkiye genelinde 3. olduğuna dikkat çeken Ulubaş; Kayseri’nin 8, Kahramanmaraş’ın 13, Osmaniye’nin 14 ve Adana’nın 16. sırada olduğunu ifade etti.
-ÇİN FAKTÖRÜ-
Çin’de iç talebin artışı ile yükselen ürün fiyatlarının ülkenin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü azalttığına da dikkat çeken Ulubaş, “Akdenizli ihracatçılar olarak bunu avantaja çevirdik. Yassı sıcak demir çelik ürün grubunda 2016 ilk çeyrekte ihracat yapamadığımız İtalya, Belçika, İngiltere ve Fransa’ya mal sattık” dedi ve şöyle devam etti:
“Çin’de iç talebin artışı ile yükselen ürün fiyatları bu ülkenin uluslararası rekabet gücünü azalttı. Akdenizli ihracatçılar olarak bunu avantaja çevirdik. Yassı demir çelik ürün grubunda 2016 ilk çeyrekte ihracat yapamadığımız İtalya, Belçika, İngiltere ve Fransa’ya mal sattık. Sırasıyla 56 bin, 26 bin, 19 bin ve 14 bin ton ihracat gerçekleştirdik. Yassı demir çelik ürün grubu, en fazla ihracat yaptığımız grubu oluşturdu. ADMİB’in ülke bazında toplam ihracatında İtalya, tutarda yüzde 1.485 ve miktarda yüzde 2.146 artışla birinci sıraya yerleşti.”
Hatay gibi sektörde önemli illeri işaret eden ve ADMİB’e ciddi sayıda çelik ihracatçının üye olduğunu hatırlatan Ulubaş, şunları söyledi:
“Ülkemiz demir, demir dışı metal ve çelik ihracatı yüzde 28 artışla 4,5 milyar dolar olurken, birliğimizin ihracatı yüzde 97 gibi guru verici bir yükselişle 533 milyon dolara ulaştı. Miktar bazında Türkiye’nin ihracatı yüzde 20 artışla 5,6 milyon tona çıktı. Birliğimizin ihracatı ise yüzde 101 gibi 2 katı aşan bir artış oranıyla 853 bin ton şeklinde gerçekleşti. ADMİB sektörlerinin ihracatından aldığı toplam payı yüzde 12’ye çıkardı.”
ADMİB Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, başta Hatay olmak üzere, illerin ortaya koyduğu performansın kendilerini motive ettiğini de söyledi. -Tamer Yazar-

(Visited 4 times, 1 visits today)