Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay Halkı…

Lütfü Savaş’a Sahip Çıktı:

Lütfü Savaş’a Sahip Çıktı:

Doğruları Söylüyorsun, Yanındayız…

İçişleri Bakanlığı talimatıyla, Hatay Valiliği’nce, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, ilimizdeki Suriyelilerle ilgili olarak, doğurganlıkları üzerinden yaptığı açıklamalarla ilgili suç duyurusunda bulunulacağının açıklanması üzerine, bu girişimi destekleyenler olduğu gibi, karşı çıkan büyük bir kesim de var.

Lütfü Savaş için “Doğruları söylüyor. Bu gidişle, Hatay’ın demografik yapısının değişmesi kaçınılmaz” diyen ve Lütfü Savaş’la ilgili  suç duyurusu girişimini benimsemeyen, eleştiren, tepki gösteren binlerce kişi içinden bazılarının görüşleri şöyle:

İSMET TOKDEMİR:

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş’ın, 11 yıldır ülkemizde bulunan Suriyeli misafirlerle ilgili olarak, demografik yapımıza dikkat çekerek, milli bir hassasiyetle yaptığı çağrının soruşturma konusu edilmesini doğru bulmuyoruz.

Ülkemizde, kendi şehrinden sorumlu bir belediye başkanının uyarıları, ne yazık ki soruşturma konusu edilir hale geldi! Buyurun, Ankara’dan Hatay’a sizleri misafir edelim, doğum oranını hep birlikte görelim, nüfus oranını hep birlikte hesaplayalım. Esnafımızla haksız rekabet edenleri, işsizlerimizi, sağlığımızı, eğitimimizi hep birlikte yerinde müşahede edelim.

ERYILMAZ; “BAŞKANIMIZ SAYIN LÜTFÜ SAVAŞ’A SORUŞTURMA AÇILMASINI KINIYORUM”

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, İçişleri Bakan Yardımcısının, Başkan Lütfü Savaş’a soruşturma açılması konusunda talimat vermesini kınadı.

Başkan Eryılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Lütfü Savaş’ın Suriyelilerle alakalı yapmış olduğu açıklamaya istinaden, İçişleri Bakan Yardımcısının soruşturma açılması konusunda talimat vermesini büyük bir üzüntü ve hayretle karşıladığımızı ifade etmek istiyorum.

Biz, İçişleri Bakanlığı’ndan, Türkiye ve bölge açısından risk oluşturan Suriyeliler konusunun kalıcı bir çözüme kavuşturulması için çaba sarf etmesini beklerken, bu konuya parmak basmaya çalışan Büyükşehir Belediye Başkanımız hakkında soruşturma açılması talebinde bulunulması, toplumda büyük bir tepkiye ve hayal kırıklığına yol açmıştır.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan bu talihsiz açıklamanın geri çekilmesini bekliyoruz. Ülkemiz ve bölgemiz açısından her geçen gün biraz daha sosyal bir risk haline gelen Türkiye’deki Suriyelilerin durumunu çözüme kavuşturmak ve uygun yöntem ile ülkelerine geri dönmesini sağlamak için adımlar atmasını bekliyoruz. Hatay’da doğan Suriyelilerin sayısı konusunda farklı rakamlar telaffuz edilse de, gelecekte demografik yapıyı ciddi bir şekilde etkileyecek bir nüfus artışının olduğu açıktır.

Bölgemizin ve ülkemizin güvenliği ve geleceği açısından bu kadar önemli bir konunun Türkiye’nin gündemine getirilmesinden hükümetin rahatsız olması yerine, bu önemli soruna çözüm bulmasını bekliyoruz. Bu konuyu Türkiye’nin gündemine getiren Büyükşehir Belediye Başkanımızın yanında olduğumuzu belirtiyor, Sayın Lütfü Savaş’ın yalnız olmadığını da ifade etmek istiyorum.”

MEHMET NUR (SOSYAL MEDYA YÖNETİCİSİ):

”HATAY ELDEN GİDİYOR” DİYEN VE ŞEHRİNE SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞAN BAŞKAN SAVAŞ’IN YANINDAYIM”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Suriyelilerin oluşturduğu nüfus yoğunluğu ve ilin demografik yapısının aleyhimize işlediği ile ilgili haklı söylemleri nedeniyle, Hatay Valiliği’nce suç duyurusunda bulunulacağını ve suç duyurusuna da, Lütfü Savaş’ın, Hatay’da Suriyelilerin doğum oranlarıyla ilgili sözlerinin gerekçe gösterileceği yönünde açıklama yapan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın bu girişimini, kentin öz evlatlarının bir ferdi olarak doğru bulmadığımı, Hatay halkının da bu durumdan rahatsız olduğunu ve endişe duyduğunu, bu gidişat karşısında Başkan Savaş ile aynı görüşte olduğumu belirtmek isterim.

ALİ GEZGİN (Tiyatro Yönetmeni):

BAŞKANIMIN YANINDAYIM…

Doğruları söylediği için, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş hakkında, Suriyelilerin doğum oranlarıyla ilgili sözleri nedeniyle, Hatay Valiliği’nce suç duyurusunda bulunulacağını söyledi.

Peki, ne demiş başkanımız; “Hatay’ın nüfusu 1 milyon 670 bin. Resmi verilere göre 500 bin civarında Suriyeli var. Ama gayri resmi sayı 800 binin üzerinde. Yaklaşık her 2 kişiden biri Suriyeli. Hatay’daki doğumların yüzde 75’ini Suriyeli kadınlar yapıyor. Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli. Savaş psikolojisi, hormonları bozmuş. 11 ayda doğum yapan, 6 yılda 6 çocuk yapan Suriyeli kadınlar var. Çoğunun 3-4 eşi var ve hepsi de çok çocuk yapıyor. Demografik yapı, bizim aleyhimize gelişiyor. 12 yıl sonra belediye başkanının Suriyeli olması hiçbirimizin hoşuna gitmez. Böyle giderse, şu anda belli ilçelerimizde belediye başkanlığına aday olsalar, rahatça kazanırlar.”

Ee peki, neresi yanlış? Bu durumu Hatay’da yaşayan herkes biliyor. Gerçekleri dile getirmek, ne zamandan beri suç oluyor?  Her zaman olduğu gibi, bugün de başkanımızın yanındayız.

MUSTAFA ZEKİ OĞUR (Gazeteci):

HATAY, BAŞKANININ YANINDA…

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’ın önceki günlerde yaptığı “Suriyeli sayısı” açıklamalarını yalanlayarak, suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu.  İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Başkan Savaş’ı ırkçılık yapmakla itham etti ve zihniyetin, faşist bir zihniyet olduğunu dile getirdi.

Sayın Çataklı! Başkan Savaş ırkçılık yapmış olsaydı ve zihniyeti faşist bir zihniyet olsaydı, Hatay gibi her yönüyle hassas olan bir ilde üst üste belediye başkanı seçilebilir miydi? Başkan Savaş’ın Suriyeli sayısı ile alakalı açıklamaları sonrası ne oldu? Ülkede bir kaos ortamı mı oluştu? Halk sokaklara mı döküldü?

Türk halkını kışkırtan ve Milletin sinir uçlarıyla oynayan birileri varsa, o da sizlersiniz. Sandıklarda bunu net bir şekilde göreceksiniz!

SONUNA KADAR SENİNLEYİZ, EFSANE BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. LÜTFÜ SAVAŞ!

DENİZ BADUR (Kamu görevlisi): Her zaman yanındayız Başkanım

Başkanımız Sayın Lütfü Savaş’ın, Hatay’da Suriyeli göçmenler yüzünden demografik yapının bozulduğunu ve 10 yıl sonra Suriyeli nüfusun Hataylı nüfusuna denk olacağını söylediği ve bu tehlikeyi gündeme getirdiği için, İçişleri Bakan Yardımcısı tarafından halkı kışkırtmak ve ırkçılık yapmakla suçlanıyor. Bu halk, her zaman Hatay’ın geleceğini düşünen, efsane başkanı Lütfü Savaş’ın yanında olacaktır. Lütfü Savaş, kırmızı çizgimizdir.

GÖKHAN ÖZER:

Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş, Hatay’da Suriyeli göçmenler yüzünden demografik yapının bozulduğunu söylediği ve bu tehlikeyi gündeme getirdiği için, İçişleri Bakan Yardımcısı tarafından halkı kışkırtmak ve ırkçılık yapmakla suçlanıyor. Bu halk, her zaman Hatay’ın ve Türkiye’nin geleceğini düşünen Lütfü Savaş’ın yanında olacaktır.

M.ALİ İSAOĞULLARI:

DOÇ. DR. LÜTFÜ SAVAŞ

KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR…

Suriyelilerle ilgili doğru ve gerçekçi tespitlerinden dolayı, Bakan Yardımcısı, Lütfü Savaş’ı halkı kışkırtmakla suçlamış. Hatay’ımızın her bir vatandaşının hakkı için her şeyi göze alan bir lider… Sen dik dur, eğri belasını bulur!

Lütfü Başkan yalnız değildir

ÜMİT KUTLU: Suç duyurusunda bulunmak, gerçeklerin üstünü örtemez…

Mustafa Kemal Atatürk’ün canı pahasına mücadele ettiği, bize en güzel emanetlerinden biri olan Hatay’ın Suriyeleşmesine izin vermek ve buna göz yummak, kurucu değerlerimize yapılacak en büyük ihanettir. Bu duruma göz yummayan ve sesini gür bir şekilde çıkaran başkanımızın yanındayız.

İbrahim Kutlu:

Biz haklıyız, haklının ve adaletin hep yanındayız. Başarılar, cesur başkanlara.

Hasan Değirmenci:

Memleketi düşünüyor. Hatay’ı koruyup savunduğu içim mi suçlu? Yanındayız büyük Başkan.

Süleyman Keskin:

Her zaman başkanımızın ve başkanlarımızın yanındayız.

Mehmet Öztürk:

Sayın Lütfü Savaş Başkanım, yalnız değilsin. Hatay seninle gurur duyuyor.

Onur Dönmezer:

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş hakkında, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla, Suriyeli konusu ile ilgili suç duyurusunda bulunacağı açıklanmış. Lütfü Başkan; Suriyelilerin doğum oranı bu hızla devam ederse, 15 sene sonra Hatay’da Türk nüfusunun azınlık olacağını ifade etmiş. Atamızın şahsi meselesi, Hatay’ın demografik yapısının bozulması tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını dile getirmiş. Başkanımızın bu tespitlerinin neyi yanlış?

Suriyelilere misafirperverliğimizi yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Ancak Suriye’de güven ve barış ortamı tesis edildikten sonra, bu misafirlerimizin vatanlarına huzur içinde dönmesini istiyoruz. Ülkemizin demografik yapısının bozulması, beka sorunudur. Bu tehlikeyi görüp dile getirmek, ırkçılık değil, vatanseverliktir. Başkanımız Lütfü Savaş’ın sonuna kadar yanındayız.

Anıl Sultani:

Bedeli her ne olursa olsun, yanındayız başkanım. Doğru birdir, tektir. Sen doğruları konuşunca, birilerinin midesine kramplar girdi. Varsın, gelsinler, tüm Hatay’a ve bize de soruşturma açsınlar. Bizden farketmez! Hatay, Atatürk’ün bize emanetidir. Suriyelilere bırakmayız, net!

Mithat Baklacı:

Hatay’ın birleştirici gücü Lütfü Savaş, asla yalnız yürümeyeceksin.

Aydın Duran:

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Sayın Lütfü Savaş’ın Suriyelilerle ilgili yapmış olduğu açıklamaya istinaden, İçişleri Bakan Yardımcısının, Başkanımız hakkında soruşturma açılması konusunda talimat vermesini büyük bir üzüntü ve hayretle karşıladığımızı, ayrıca Sayın Başkanımızın son derece haklı tespitlerine katıldığımızı ifade etmek isterim.

Burçin Söker, Cüneyt Öfkeli ile birlikte:

Seninleyiz efsane başkan…

Tülay Karaali:

Seninleyiz Başkanım…

Semir Düzel:

Lütfü Savaş, Samandağ’a ne kadar üvey evlat muamelesi yapmış olsa da, Hatay’daki Suriyelilerin, Suriye ye dönmeleri için Esad rejimi ile anlaşılarak, Hatay ilimizden gitmelerini destekliyorum. Bu konuda yanındayım. Ya ben, bir Türkiye vatandaşı olarak bir çocuk yaptım, nasıl bunu okutup evlendireceğim, kara kara düşünüyorum. Suriyeliler, darphaneden daha fazla çocuk yapıyorlar! Burada bir tehlike var, görün artık ya. Yol, alt yapı, üst yapı, ulaşım, hepsi zamanla olur ama… Hatay’daki Suriyelilerin Suriye ye dönmeleri, acil bir önlem arz ediyor. Hatay, stratejik bir bölgedir. Coğrafya yapısı itibariyle de bu sığınmacılar başımıza bela getirebilir, diye düşünüyorum.

Atiye Sönmez Erdoğdu:

Lütfü Savaş Başkanımızın yanındayız. Suriye Yönetimi ile anlaşıp, sığınmacıların barış şartlarında ülkelerine dönmelerini sağlamak gerek.