Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay Hayvan Hakları Birliği…

Başkan Savaş’a açık mektupla

Başkan Savaş’a açık mektupla taleplerini iletti

Barınağa yeterli istihdam sağlanmalı, STK’ların sesine kulak verilmeli

   Haytap – Hayvan Hakları Federasyonu Hatay Temsilciliği, AnadoluFed – Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu İskenderun Temsilciliği, Hatay Hayvan Haklarını Koruma Derneği, Canlılar İçin Ele Ele Derneği, Hayatlara Dokun Derneği, İskenderun Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği ve hayvan hakları gönüllülerinden oluşan ‘Hatay Hayvan Hakları Birliği’, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Lütfü Savaş’a sosyal medya aracılığıyla açık mektup iletti, taleplerini bir kez daha sıraladı.

   Birlik üyeleri, hayvan barınağında yeterli istihdamın sağlanmasının ve burada 7/24 hizmet verilmesinin, ayrıca Sivil Toplum Kuruluşlarının sesine kulak verilmesinin önemine vurgu yaptı.

İstihdam işsizliğe çözüm için değil, canlar için …

   Sosyal medyada paylaşılan görüntülerin kan dondurucu olduğunu belirtildiği açık mektupta bunun ilk olmadığı, böyle giderse son da olmayacağı ifade edildi ve şunlara yer verildi: “Evet ölmüş yavru köpeği yemeye çalışan yavru köpeklerden bahsediyoruz… Kim çekti? Niye çekti? Nasıl çekti? Neden yayınlamak için aylarca bekledi? Hiç bilmiyoruz. Aslında bu hususları hiç düşünmüyoruz. Çünkü bu görüntüler gerçek, aylar önce çekilmiş olsa da yasal işlem yapılmamış yeni bir vakadır. Öncelikle bu konuda anlaşalım sayın başkan. Niyet sorgulamasına hiç girmeyin, savunmaya hiç geçmeyin. Lütfen şapkanızı önünüze koyun, düşünün ve gereğini yapın artık.

   Yaklaşık on yıldır Hatay daha Büyükşehir olmamışken, siz Antakya Belediye Başkanı iken bu konuları sizlerle müzakere ettik. Bakımevinin 7/24 hizmet vermesi gerektiğini, hayvanların bakım ve tedavilerinin hafta sonu ve diğer resmi tatil günlerinde kesintiye uğramadan yapılabilmesi için yeterli sayıda personel istihdam edilmesi gerektiğini ve bakımevindeki fiziksel koşulların kanun ve yönetmeliklere uygun şekilde iyileştirilmesi gerektiğini defalarca kez ifade ettik.

Hafta içi ve hafta sonu her bölme için ayrı personel olması ve o personellerin bölme içinde olan biten her şeyi sık aralıklarla takip etmesi şart! Bu takip yapılmazsa; hasta hayvan fark edilmezse, ölmek üzere olan hayvan klinikte acil müdahaleye alınmazsa, ölmüş hayvan kafes içinde kalmaya devam ederse bu görüntüler elbette olur… Ve bu görüntüler, yaşanmış onlarca vakadan tespit edilebilmiş olan sadece bir vaka. Peki hiç haberimizin olmadıkları? Bu görüntüler olmasa bile olabilecekleri düşünüp söylemedik mi? Daha fazla personel olsun isterken işsizliğe çözüm getirmenizi beklemiyorduk ki biz! O işçiler o canlara lazım sayın başkan!

Koşullar neden iyileştirilmiyor …

   Sayın Savaş;

1. Son bir yıldır sizinle görüşmek ve taleplerini iletmek isteyen dernek temsilcilerine neden randevu vermediniz?

2. Siz bir hekimsiniz, enfeksiyonlu hayvanlarla enfeksiyonsuz hayvanlar aynı kafeslere konulmamalıdır, bunu bizlerden iyi bilirsiniz. Bakımevindeki toplu kafeslerde viral yük yüzünden ölen yüzlerce yavru köpek ve kedi için neden önlem almadınız? Bakımevi yönetmeliğinde açıkça yazılı olduğu halde neden müşahade alanları ve ameliyat sonrası alanlar yapmadınız?

3. Ağır hasta hayvanların olumsuz iklim koşullarına terkedildiğinde iyileşme şansının olmadığını hepimiz bildiğimiz halde, neden barınakta sobalı, klimalı ve rüzgardan korunaklı bir tane bile kapalı alanınız yok?

4. Neden mevcut barınak personeli sayısının yetmediği gün gibi ortadayken, veteriner hekim sayısını, tekniker sayısını, bakım elemanı sayısını arttırmıyorsunuz?

5. Bir senedir Adana’nın ve Gaziantep’in yaptığı gibi Büyükşehir Belediyesi ile Üniversite Veterinerlik Fakültesi arasında protokol yapılacak diye beklediğimiz halde, neden Üniversite Veterinerlik Fakültesiyle sokak hayvanlarının ağır ameliyatlarına ve tedavilerine yönelik prokolü bir türlü imzalamadınız?

6. Neden kamuoyunu ne zaman yapılacağını, ne zaman biteceğini kimsenin bilmediği projelerle oyalamak yerine hemen şimdi mevcut bakımevindeki koşulları iyileştirmek adına harekete geçmiyorsunuz?

7. Siz yeterli sayıda personel istihdam etmediğiniz için, bakımevinin fiziki koşullarını yönetmeliklere uygun hale getirmediğiniz için, mevcut STK’ların görüş ve taleplerine yeterince kulak vermediğiniz için daha kaç CAN ihmalden ve sorumsuzluktan ölecek?”

   Mehmet ÖZGÜN