Hatay Kaytazı AB Gündeminde

Hatay Kaytazı AB Gündeminde

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) geçen yıl Coğrafi İşaretleme alarak tescillediği Hatay Kaytaz Böreği’nin kokusu ve tadı Avrupa Birliği’ni (AB) de sardı. Hatay Kaytaz Böreği’nin AB Komisyonu’nda da korunması için 28 Ocak 2023’te resmi başvuru yapıldı. Edinilen bilgiye göre, ön inceleme sonucu olumlu çıktı ve başvuru, 30 Ocak 2023’te AB kayıtlarında da kabul edilerek resmiyet kazandı.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) geçen yıl Mart ayında, mahreç işareti koruması ile ülkemizde tescilini gerçekleştirdiği Hatay Kaytaz Böreği için şimdiki hedef, Avrupa Birliği.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, gastronomi kenti ilimiz Hatay’ın mutfak kültürünün bir parçası olan Hatay Kaytaz Böreği ile coğrafi bölge arasındaki bağ, ürünün ünü, ürünün yapım şekli ve üretim becerisinin kuşaklar boyunca aktarıldığının altını çizerek, coğrafi işaretli Hatay Kaytaz Böreği ürününün Avrupa Birliği Komisyonu’nda da korunmasının sağlanması için girişimlerde bulunduklarını hatırlattı.

Titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda, 28 Ocak 2023 tarihinde İTSO başvurusunun AB Komisyonu’na gerçekleştiği, ön incelemesinin de olumlu bir şekilde tamamlanarak 30 Ocak 2023 tarihinde başvurunun kabul edilerek PGI-TR-02900 başvuru numarası ile kayıtlarda yerini aldığına dair Komisyon’dan resmi yazının, bu alanda uzman kişi olan, Coğrafi İşaret Danışman Huriye Özener’e ulaştığı bildirildi. -Haber/Cemil Yıldız-