Hatay kökenli emekli Büyükelçiden

Hatay kökenli emekli Büyükelçiden

Açıklama krizinde Elçilere eleştiri…

“Ankara ile Batı arasında böyle bir kırılma daha önce hiç yaşanmadı. Her durumda, Türkiye’yi çok zor bir süreç bekliyor” diyen emekli Büyükelçi Namık Tan, sürecin, “Erdoğan’ın siyaseten elini güçlendirdiği” görüşünde.

Türkiye’nin bir dönem Washington Büyükelçiliği görevinde de bulunan, Hatay kökenli emekli Büyükelçi Namık Tan, Amerika yanı sıra Almanya ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu 10 ülke Büyükelçisinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi sürecinde Ankara’nın hatalı davrandığını söyledi.
“Dışişleri’nin, hükümetin dış politika belirleme sürecinde ağırlıklı bir rolü ve fonksiyonu olmadığı, büyükelçiler krizinden çok önce ortaya çıktı. Dışişleri, işlevsiz! Bu yüzden, şimdi Dışişleri’nin değil, AKP Yönetiminin ne yapacağını göreceğiz. Ama orda da Genel Başkan, Erdoğan! Bu, unutulmamalı!”
-YANLIŞ YÖNTEM!-
Büyükelçilerin, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın serbest kalması için Türkiye’ye yaptığı ortak çağrı sonrasında Batı’yla ilişkilerinde “tarihi kırılma” yaşayan Ankara için konuşan Tan, “Dışişleri, bu konuda henüz bir adım atmadı, atamaz da” değerlendirmesinde bulundu.
Deutsche Welle Türkçe’den Hilal Köylü’ye konuşan Namık Tan, 10 ülke Büyükelçisinin Kavala’nın serbest kalması konusunda ortak açıklama yapmasını “yöntem olarak yanlış” bulurken, bu açıklamanın, “Erdoğan’ın siyaseten elini güçlendirdiği” görüşünde.
“Büyükelçiler, Türkiye’ye, insan haklarının evrensel ilkelerini hatırlatıyorlar. Doğru, ama bu hatırlatmayı topluca yapmak neden? Açıklamayı, neden ülkelerin dışişleri ya da hükümet sözcüleri yapmıyor? Ankara’da toplu bir açıklama yapmak, ekonomik anlamda iyice zayıflamış Erdoğan’ın elini bir anlamda güçlendirmek oluyor. Erdoğan’ın, Türkiye’de ekonominin bozulmasının sorumluluğunu Batı’ya yükleyeceğini hesaba katmalıydılar.” -Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)