Hatay Lezzetleri Çin’de

Hatay Lezzetleri Çin’de

Çinliler; Antakya’nın Sarma İçi ve Kağıt Kebabı ile tanıştı …

Kent mutfağını ulusal ve uluslararası arenada tanıtan ve bu tanıtımlarla yerli ve yabancı turistlerin Hatay’a olan ilgisinin arttırılması hedefini belirleyen Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri Çin’e gitti.
Geçen aylarda benzer bir organizasyonda İspanya’nın Valencia kentinde Hatay’ın birbirinden özel lezzetlerini sunan HBB Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi ve eğitimci Asuman Kerkez, şimdi de Çin’in gastronomi merkezi Chengdu şehrinde bu eşsiz tatları sunma imkânı buldu.
Sarma içi, tepsi kebabı, kağıt kebabı ve irmik helvasını yapan Kerkez’e, Chengdu Turizm ve Gastronomi Üniversitesinden 2 öğretim görevlisi aşçı yardımcılık yaptı.
Hatay BŞB Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, Çin izlenimlerini şöyle aktardı:
“Organizasyon bizim açımızdan çok verimli geçti. Mutfağımızın eşsiz lezzetlerini yaparken şehrin TV kanalı ülkesinde göstermek için 16 aşçı arasından sadece bizimle tam 3 gün boyunca birlikte oldu. Yemeklerimizi Çin damak tadına göre biraz değiştirip sunduk. Ülkemizde Hatay mutfağı ne ise Çin’de de Chengdu mutfağı aynı değerdedir. Bu çalışmamızda bize güvenip destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş’a ve sunumlarıyla burada fark yaratan Asuman Kerkez hocama teşekkür ederim.”  -Yusuf Cemil Karaçay-