Hatay, Mersin ve Adana İçin

Hatay, Mersin ve Adana İçin

İklimlendirilmiş terminallere ihtiyaç var

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, Hatay / Samandağlı İşadamı Nejdat Sin; Hatay, Adana, Mersin ve Osmaniye bağlamında yaş meyve sebze ihracatında demir yolundan daha fazla yararlanılması gerektiğine işaret etti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik hedeflere ulaşılabilmesi için, yaş meyve ve sebze ihracatının yaklaşık yüzde 45’ini gerçekleştiren Çukurova illerinde (Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay) demiryolu altyapısının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Nejdat Sin, “Navlun maliyetlerinin katlanarak arttığı süreçte, demiryolunu daha etkin kullanmamız lazım. Çin’den başlayıp Londra’ya kadar giden Demir İpek Yolu’nu fırsata çevirmemiz gerekiyor. Demiryolu ağımıza, iklimlendirilmiş terminaller kazandırmalıyız. Bunu başardığımızda, frigorifik konteynerlerle, Avrupa başta olmak üzere hedef pazarlarımızdan Çin, Türki Cumhuriyetler ve Güney Asya pazarlarına daha uygun maliyetlerle ve hızlı şekilde yaş meyve sebze ihraç edebileceğiz” dedi.

-ZİRAİ KARANTİNA-

Salgının devam ettiği zaman dilimine işaret eden ve “Pandemi sürecinde küresel tedarik zincirinde yaşanan aksamalar nedeniyle, navlun fiyatlarında 10 katına varan fiyat artışları oldu. Dünya genelinde navlun fiyatlarında 2023 yılından önce bir dengelenme öngörülmüyor. Oluşan piyasa koşullarında ihracat pazarlarımızı çeşitlendirebilmemiz için alternatif taşımacılıkta demiryolu en avantajlı seçenek olarak öne çıkıyor. Ancak yaş meyve sebze ihracatımızda demiryolundan daha fazla yararlanmamız için Hatay, Mersin ve Adana illerimizde iklimlendirilmiş terminallere ihtiyaç var. Bu konuda Hükümetimizin ilgi ve desteğini bekliyoruz” diye konuşan Hatay / Samandağlı İşadamı Nejdat Sin, Ticaret Bakanlığı’nın, ihracatın menzilini artırmak ve Türkiye’ye coğrafi olarak uzak, ihracat potansiyeli yüksek ülkelere yönelik Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında zirai karantina anlaşmalarının da ivedilikli hayata geçirilmesi konusunda diplomasi trafiğinin hızlandırılmasını talep etti, narenciye ürün grubunda, özellikle mandalina ihracatında Çin, Uzak Doğu, Güney Kore ve ABD’nin sektörün hedef pazarları olduğunu belirtti.

-SEKTÖR İHRACATI-

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatını da değerlendiren Başkan Sin, sektörün, Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 292,3 milyon dolar dış satım değerine ulaştığını belirtti. Başkan Sin, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak, aynı dönemde 135 milyon dolarlık ihracata imza attıklarını ve sektör ihracatına yüzde 46 oranında destek verdiklerini dile getirdi.

Türk yaş meyve sebze sektörü olarak, 566 bin 766 ton ürünü ihraç pazarlarında değerlendirdiklerini kaydeden Başkan Sin, “Ekim ayında en fazla ihraç ettiğimiz ürünlerin başında, yüzde 32 artış ve 57,2 milyon dolar değer ile mandalina geldi. Bunu, yüzde 63 artış ve 55,6 milyon dolar değer ile üzüm ve yüzde 27 azalış ve 39,3 milyon dolar değer ile limon takip etti. Ekim ayında ihracat hacminde en yüksek artışları kestane, şeftali, hurma, incir ve üzüm ihracatında elde ettik” dedi.

Tamer Yazar

(Visited 95 times, 4 visits today)