Hatay, Mersin ve Adana’ya

Hatay, Mersin ve Adana’ya

Analiz Laboratuvarları müjdesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu üyesi Ali Kavak, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile yaptıkları görüşme sonrasında, pestisit kalıntısı analizlerine yönelik olarak, ihracatçı birliklerinin kendi laboratuvarlarını kurması için olur aldıklarını söyledi.

Hatay’dan Mersin’e, yaş meyve sebze ihracatının yıldız firmaları ödüllendirildi. Türkiye’nin 2021 yılındaki 3,1 milyar dolarlık yaş meyve sebze ihracatına 1,3 milyar dolar değerle yüzde 42 oranında destek veren Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin en fazla ihracat gerçekleştiren 30 üyesini ödüllendirdiği gecede Hataylı firmalar da başarılarıyla sahnede yer aldı.

-ÖDÜL SAHİPLERİ-

Menas Mersin Zirai Ürünler firmasının en fazla ihracat gerçekleştirdiği liste şu firmalardan oluştu; Tek Asya Tarım Ürünleri, İlsa Dış Ticaret, Aksun Tarımsal Ürünler, Özler Tarım, Sarıkaya Narenciye Paketleme, Aktur Taşımacılık, Soylu Gıda, Eren Tarım Ürünleri, Sin Gıda Sanayi, Biberciler İç Dış Gıda Maddeleri Pazarlama, Celiller Tarım, Göçmez Tarım, Oğuz İçecek Gıda Sanayi, Unat Tarım, Polat Sebze Meyve Narenciye Sanayi, Boyrazoğlu Tarım, Zeyna Lojistik, Karagözler Gıda, Mavi Deniz Gıda Sanayi, Sen Yaş Meyve Sebze İthalat İhracat, Sas Ziraat, Er Mey Tarımsal Ürünler, Beş Yıldız Sebze Meyve Sanayi, Gülerler Komisyonculuk, Değirmenciler Zirai Ürünler, Asi Zirai Ürünler, Recep Sabancı İç ve Dış Ticaret, Semt Tarım Ürünleri ve Cancumhur Tarım ve Gıda Ürünleri.

-3 KENTTE-

Bu arada en önemli haberi de ödül gününde ihracatçılarla paylaşan isim, Hataylı İşadamı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu üyesi Ali Kavak oldu. Ali Kavak, Türk yaş meyve ve sebze sektörüne 35 yıldır hizmet veren bir birey olarak, tarım sektörüne pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini dile getirirken, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile yaptıkları görüşme sonrasında, pestisit kalıntısı analizlerine yönelik ihracatçı birliklerinin kendi laboratuvarlarını kurması için olur aldıklarını, Hatay, Mersin, Adana ‘da bu yapıyı kar amacı gütmeden kuracaklarını müjdeledi.

Tamer Yazar