Hatay Milletvekili Güzelmansur, TBMM’de anlattı:

Hatay Milletvekili Güzelmansur, TBMM’de anlattı:

Çiftçi, yok parasına satıyor, ama vatandaş pahalılıktan alamıyor…

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, üreticinin ürettiği mala istediği fiyatı alamazken, tüketicinin de piyasadan ve marketlerden ihtiyacını ancak çok daha yüksek fiyatlarla temin edebildiğini bildirdi.
TBMM’de, Perşembe günkü birleşimde söz alan Güzelmansur, şunları anlattı:
“Seçim bölgem Hatay’da, bereketiyle ünlü Amik Ovası’nda, soğan hasat zamanı. Tarlada 35 kuruş olan soğanı, vatandaş en az 2,5 liraya alıyor. Yani 8 katı fiyata alıyor. Neden? Hatay’dan yola çıkan soğan yüklü bir TIR, İstanbul haline kadar; İskenderun Ceyhan otoyolunda 12,5 TL, Pozantı otoyolunda 14,75 TL, Emirlik çıkışından sonraki otoyolda 32 TL, yapmakla övündüğünüz Ankara çıkışına kadar ki Niğde otoyolunda 380 TL, Ankara çıkışı Bolu arasında 85 TL, Bolu’dan İstanbul’a kadar 150,50 TL, zorunlu olarak kullandığı Yavuz Sultan Selim köprüsüne 213,50 TL ödüyor. Sadece otoyol, paralı yol, köprü maliyeti, toplamda 888 lira 25 kuruş. Buna, gidiş-dönüş mazot parasını da ekleyelim. Hani, geçen hafta ÖTV’sine %100 zam yapılan mazot… 1000 kilometrelik yolda tüketilen 400 litrelik mazot, adblue maliyeti 3.600 TL’ye çıktı. Paralı yol, akaryakıt maliyeti, yaklaşık 4.500 lira.
İşte tüm bu otoyol, köprü, tünel geçiş ücretleri, pahalı mazot, sebze-meyve fiyatını artıran kalemlerden biridir.”
MAZOT, ÖTV’SİZ OLSUN!
Milletvekili Mehmet Güzelmansur, üretecinin, maliyetlerde düşme için mazotu ÖTV’siz alması gerektiğinin altını çizdiği konuşmasında daha sonra şunları kaydetti:
“Sebze-meyve taşıyan araçların kullandığı mazot, ÖTV’den muaf tutulabilir. Çiftçinin mazotu ÖTV’den muaf tutulabilir. Bu, vatandaştan yana, üreticiden yana bir siyasi tercih olur. İyi olur, hayırlı olur. Ancak 20 yıllık AKP iktidarının bugüne kadar vatandaştan yana, üreticiden yana böyle bir tercihi olmadı. Tercihini daha çok yandaştan yana, müteahhitten yana kullandı. Sözlerimi tamamlarken, bir kez daha tekrar ediyorum… Sebze-meyve taşıyan araçlardan, devlet ve müteahhitler ‘otoyol, köprü, tünel geçiş ücreti’ almasın. Bu araçlar ve çiftçinin mazotu, ÖTV’den muaf tutulsun.” -Cemil Yıldız-