Hatay Milletvekili  Güzelmansur…

Hatay Milletvekili  Güzelmansur…

TBMM’de Çevlik’teki Balıkçıların Sesi Oldu:

Çevlik Limanı’na dip temizliği yapın, mendireği uzatın, limanın fenerlerini yakın, kirayı düşürün…

Samandağ-Çevlik Limanı’nda balıkçılık yapan yüzlerce kişi yüksek kiralardan şikayet ederken, limanda dip temizliği yapılması, mendireğin uzatılması yanı sıra limandaki fenerlerin de yakılmasını istiyor. Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sorunu, TBMM’ye taşıdı ve Genel Kurul’da gündem dışı söz alarak ülke gündemine taşıdı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM’de yaptığı konuşmada, Samandağ’daki balıkçıların sorunlarının çözülmesini istedi. Samandağ Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatifi balıkçılarının, Çevlik Limanı’na yüksek kira ödedikleri halde hizmet alamadıklarını belirten Güzelmansur, yetkili ve ilgili kurumlardan üstlerine düşeni yapmalarını istedi.

-FENER 10 YILDIR ARIZALI-

Mevcut sorunlara dair konuşan Güzelmansur; Çevlik Limanı’nda bulunan mendireğin mevcut balıkçı tekneleri için yetersiz olduğunu, limanın dalgalarla taşınan kumlarla sığlaşmasına rağmen dip taraması yapılmadığını, 10 yıldır arızalı olan fenerin tamir edilmediğini, dolayısıyla balıkçıların hizmet alamadığını ve mağdur olduğunu anlattı ve şöyle konuştu:

“Samandağ Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatifi balıkçıları, Çevlik Limanı’na yıllık çok yüksek kira ödüyor, ama hizmet alamıyorlar. Ana mendirek yetersiz kalıyor. 200’ye yakın tekne, sıkışık bir vaziyette giriş çıkış yapmaya çalışıyor. Sıkışık bir vaziyette teknelerini bağlıyorlar. 150 metre daha uzatılması lazım, ama duyan ya da gören yetkili yok. Açık deniz olduğu için de dalgaların taşıdığı kumlarla liman sığlaştı. Dip taraması yapılması lazım, ilgili kurumlar ilgilenmiyor. Limanın iskele sancak fenerleri on yıldır arızalı, yanmıyor.

Balıkçılarımızın müracaat etmediği kurum kalmadı, yine ilgilenen kurum yok. Buradan tüm yetkililere sesleniyorum… Çevlik Limanı’na bir an önce dip temizliği yapın, mendireği uzatın, limanın fenerlerini yakın, kirayı düşürün, balıkçılarımızın sesini duyun.” -Haber/Cemil Yıldız-