Hatay Mobilyasında Rekabetçi Ruh

Hatay Mobilyasında Rekabetçi Ruh

AKAMİB, dört ilde, mobilya ihracatçılarının rekabetçiliğini güçlendiriyor. AKAMİB, bu kapsamda, Hatay Mobilya ve Aksesuarları URGE Projesi’nde ihtiyaç analizlerini tamamlayarak, uygulamalı dış ticaret ve uluslararası ticarette istihbarat eğitimlerine geçti.

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB); Kayseri, Hatay, Mersin ve Adana’da uygulamaya koyduğu Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projeleri (URGE) ile mobilya, mobilya aksesuarları, kereste ve palet üreticilerinin yeni pazarlara açılması ve ihracat kapasitelerini artırmaları için tam destek sağlıyor.
-MARKALAŞMA-
2019 ‘dan bu yana devam eden Kayseri Mobilya ve Mobilya Yan Sanayi URGE Projesi kapsamında, katılımcı firmaların ABD ve Fransa pazarlarında yer almasını sağlayan ve pandemi sürecinde de bu firmaların güçlü yönlerini öne çıkarmaya devam eden AKAMİB, Hatay Mobilya ve Aksesuarları URGE Projesi’nde ihtiyaç analizlerini tamamlayarak, uygulamalı dış ticaret ve uluslararası ticarette istihbarat eğitimlerine geçti. Bu eğitimlerde, KOBİ ölçeğindeki firmaların mevcut ihracat pazarlarında güçlenmesi ve markalaşmasının amaçlandığı belirtildi.
-HEDEF PAZARLAR-
Adana Mobilya URGE Projesi’nde ise firma ziyaretleri ve ihtiyaç analizi süreçlerinin başladığı, bu çerçevede katılımcılara özel raporların ve stratejik yol haritasının belirlendiği, Aralık ayında tasarım, markalaşma, üretim, insan kaynakları ve Ar-Ge eğitimlerine odaklanılacağı belirtildi. Mersin Kereste ve Palet URGE’si kapsamında da Kasım ayı boyunca katılımcı firmaların ihtiyaç analizlerini ortaya çıkarmak için ziyaretler gerçekleştirileceği, bu temaslarda eğitim ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerine ilişkin planlamalar yapılacak. Projelerde hedef pazarların ABD, Kanada ve Meksika olduğu kaydedildi. -Tamer Yazar-