Hatay Mobilyasının Dubai Başarısı

Hatay Mobilyasının Dubai Başarısı

“Dubaili firmaların yoğun ilgisiyle karşılaştık, 250’den fazla ikili görüşme yaptık” diyen AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, Hatay Mobilya ve Aksesuarları URGE Projesi kapsamında Dubai’de gerçekleştirdikleri yurt dışı pazarlama faaliyetinin çok başarılı geçtiğini belirtti.

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), Kasım ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 18,6 oranında artışla, 86 Milyon 270 Bin Dolar ihracat gerçekleştirdi. Birlik, Ocak-Kasım döneminde ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 26,5 artırarak 804 milyon 677 bin dolar ihracat yapmış oldu.

Kasım ayında en fazla ihracat, geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre yüzde 7 artış ve 20,2 milyon dolarla Irak’a yapılırken, onu yüzde 2 artış ve 5,2 milyon dolarla Almanya, yüzde 22 artış ve 4,5 milyon dolarla İsrail takip etti. Son dönemde ikili ilişkilerin hızla güçlendiği Katar’a ihracat ise yüzde 758 artışla 2 milyon dolar seviyesine geldi.

Birlik Kasım ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre; yüzde 20,5 artışla 55 milyon dolar mobilya, yüzde 21 artışla 13 milyon dolar keresteler, sandık, kafes ve palet, yüzde 0,5 artışla 11,5 milyon dolar kağıt, karton ve matbu yayınlar, yüzde 64,6 artışla 3,8 milyon dolar diğer ahşap mamuller ve yüzde 16,1 artışla 2,7 milyon dolar orman tali ürünleri ihracatı gerçekleştirdi.

-YOĞUN İLGİ-

Hatay Mobilya ve Aksesuarları URGE projesi kapsamında Dubai’de gerçekleştirdikleri yurt dışı pazarlama faaliyetinin çok başarılı geçtiğini belirten Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Onur Kılıçer, “Dubaili firmaların yoğun ilgisiyle karşılaştık. 250’den fazla ikili görüşme gerçekleştirdiğimiz etkinliğin süresini, Dubaili firmaların isteği doğrultusunda 1 saat uzattık. Körfez ülkelerinde pazar payımızı artırmamız için kritik öneme sahip Dubai’deki bu pozitif algı, bizleri motive etti” dedi.

-YENİ PAZARLAR-

Önümüzdeki yıl, yeni pazarlarda ihracatı artırmak için yoğun bir tanıtım faaliyeti planladıklarını söyleyen Kılıçer, “Kanada’dan Avusturalya’ya, dünyanın 4 bir köşesine ticari heyetler düzenleyeceğiz. İhracatta yakaladığımız ivmeyi daha da artıracağız” dedi.

-ORTAK ÇÖZÜM-

Son dönemde yaşanan hammadde ve aramalı teminindeki problemlerin aşılması için atılan adımların sektörde mağduriyetler de yarattığının altını da çizen Başkan Kılıçer, şöyle devam etti:

“Yan sanayinin ürettiği ürünlerin ihracı kayda bağlı ürünler kategorisine alınması, kısa vadede mobilya üreticilerinin sorununu çözmüş gözüküyor. Fakat yan sanayide mağduriyetlere neden olmakta. Bir sektörün problemini çözerken, onu besleyen diğer sektörlerin beklentilerini göz ardı etmeden, ortak bir çözüm geliştirmek gerekli.

Mobilya üreticileri, hammadde ve aramalı üreticileri ile bir araya gelip, uzun vadede sektörün gücüne güç katacak ve önünü açacak çözümler geliştirmeli.”

Tamer Yazar