Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay Mutfağının Korunması İçin İstanbul’da Etkinlik Düzenlendi

Hatay Dayanışma Derneği, Hatay

Hatay Dayanışma Derneği, Hatay mutfağının tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak amacıyla İstanbul Taksim’de bir etkinlik düzenledi. Dernek binasında gerçekleşen etkinliğe Hatay mutfağını yaşatan restoran sahipleri, gastronomi turizmi uzmanları ve çok sayıda konuk katıldı. MKÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci’nin yönetmenliğini yaptığı “Tennurdan Diste” belgesel film gösterimi ile başlayan etkinlik, Hatay mutfağının korunması için yapılacak çalışmaların ele alındığı konuşmalarla devam etti.

Hatay’ın tarihine vurgu yaparak konuşan Dernek Başkanı, “Depremin ardından, Hatay mutfağının varlığını sürdürebilmesi için üreticilerin ve esnafın maddi ve manevi desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti. Yeniden yapılanma sürecinde Hatay il merkezi ve ilçelerinde belediyelerin ‘Gastronomi Sokakları’na öncelik vermesi gerektiğini vurguladı. Bu talepleri içeren bir tavsiye mektubunu seçimlerin ardından Hatay’daki belediye başkanlarına sunacaklarını ve konunun takipçisi olacaklarını açıkladı.”

Etkinlik, Antakya’dan gelen yöresel lezzetlerin ve İstanbul’da Hatay mutfağını temsil eden restoranlardan gelen yemeklerin iftar saati için konuklara sunulmasıyla sona erdi. Dernek Başkanı, emeği geçen herkese teşekkür ederek etkinliği noktaladı. – Adil Yeşildağ-