Hatay önce CNR Food İstanbul’da

Hatay önce CNR Food İstanbul’da

Ardından Paris Fuarı’nda

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hatay’ın da firmalar ve kurumsal bazda katılacağı, Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde bu yıl 9’uncusu 24-28 Ekim tarihlerinde ANFAŞ Fuar Alanı’nda düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’e destek verdi.

Hatay’ın bölgesel, geleneksel ya da yöresel üretimlerini ulusal ve uluslararası arenada tanıtma misyonunu üstlenen Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 24-28 Ekim’de Antalya’da düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i, SIAL Paris Fuarı (21-25 Ekim) katılımı nedeniyle devre dışı bırakırken, 5-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan CNR Food İstanbul hazırlıklarını ise tamamladı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleşecek olan katılım Hatay’dan 10 firma ile desteklenecek. Hatay’ın da DOĞAKA çatısı altında yer alacağı Fuar’da ABD, Rusya, Brezilya, Meksika, Peru, Güney Kore ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 86 ülkeden 65 bin yerli ve yabancı alıcı, bin 600’den fazla marka ile bir araya gelecek. Bu arada; Çekya, Hindistan, Rusya, Özbekistan, Çin ve Malezya’nın ulusal pavyonlarının yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Türkmenistan, Arnavutluk, İspanya, Kenya, Tayvan, İngiltere, Pakistan, Kıbrıs ve Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu 60 ülkeden 200’e yakın yabancı firma, fuarda alım heyeti organizasyonuna katılarak ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek.
-YÖREX’E DESTEK-
Bu arada, Paris tercihi nedeniyle YÖREX’i bu sene ‘katılım dışı’ bırakan DOĞAKA’nın aksine Antalya’da düzenlenecek olan Fuar’a yönelik açıklamalar sürüyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir firma temsilcisi, YÖREX’in, Hatay’ın yöresel değerlerini ulusal platforma çıkartma adına önemli bir platform olduğuna işaret ederken, “Paris’i Antalya’dan üstün tutan kısım neydi, merak ediyoruz. Bölgemizde, gıda ve gıda teknolojileri sektörlerinde üretim yapan ‘azami 10 firma’ katılacakmış? Peki, bu firmalar nasıl seçilmiş? Açıkçası Paris tercihi bizler için olumlu karşılanabilecek bir tercih olmadı, bunu söylemek istiyorum” eleştirisinde bulundu.
-TOBB TERCİHİ-
Benzer bir tercihi ortaya koyan bir diğer isim, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu oldu. YÖREX’in ilk düzenlendiği 2010 yılında az ilin katılımıyla gerçekleştiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Şimdi neredeyse tüm iller YÖREX’te buluşmaya başladı” dedi. YÖREX’te Anadolu’nun ruhu, kimliği, tüm renklerinin bir araya geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin dört bir tarafı birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yan yana duruyor. Ben de her sene mutlaka gelmeye gayret ediyorum. Her defasında nasıl daha fazla büyüdüğünü, daha fazla nasıl geliştiğine de bizzat şahitlik ediyorum” diye konuştu.
Türkiye’nin büyük bir hazinenin üzerinde oturduğunu ifade eden Başkan Hisarcıklıoğlu, “Allah bize çok kıymetli bir coğrafya vermiş. Binlerce yöresel ürünümüz var. Ama bunu tanıtıp pazarlayamazsak, hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Artık insanlar yerel ve doğal ürünleri tercih ediyor. Bunun için de daha fazla para ödüyorlar. İşte YÖREX bize bu imkanı sunuyor. Üreticimize ve müteşebbisimize yeni fırsatlar açıyor” diye konuştu.
-KAMUSAL DESTEK-
YÖREX’le ekonomik döngünün yanı sıra milli değerlere de sahip çıkıldığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Hem malımızı, hem kültürümüzü tanıyoruz, milli değerlerimize sahip çıkıyoruz. Yerel kalkınmaya destek oluyoruz. O yüzden tüm kamu kurumları da buraya özellikle destek olmalı” dedi.
YÖREX’in milli bir etkinlik ve marka aline gelmesinde illerdeki Oda ve Borsaların gayreti ve emeği olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Onlar sayesinde bu işin ülke çapında tanıtımı ve yayılması sağlandı. Özel bir tebrikim de kadınlara… YÖREX’te giderek daha fazla kadın girişimci görüyoruz. Kadın girişimcilerimizle iftihar ediyorum. Burada en önemli şey biz erkeklere düşüyor. Biz erkekler önlerine engel çıkartmadıkça kadınlarımızın başaramayacakları hiçbir iş yok” diye konuştu. -Tamer Yazar-