Hatay, Pamuk Üretiminde Türkiye 4.sü

Hatay, Pamuk Üretiminde Türkiye 4.sü

Çolakoğlu, ilimizde iki yıldır ürünlerin veriminin çok yüksek, fiyatının da iyi olduğunu söyledi

Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Özbuğdaylar bünyesindeki Progenin yeni ürün tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde tarımın ve gıdanın ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Özellikle bu yıl Türkiye’nin birçok ilinde kuraklığın da hüküm sürdüğünü ifade eden Çolakoğlu,
Hatay’da bu konuda sıkıntı yaşanmadığını belirtti.
Hatay’da iki yıldır ürünlerin veriminin çok yüksek, fiyatların da çok iyi olduğuna dikkati çeken Çolakoğlu, çiftçilerin mutlu olduğunu düşündüğünü aktardı.
-Pamuk ithalatında düşüş bekleniyor-”
Türkiye’nin dünyada üretilen toplam pamuğun %3’lük kısmını üreterek 7.sırada yer aldığını söyleyen Çolakoğlu, konuşmasında şunları dile getirdi:
“Türkiye’de 2020 yılında 3,6 milyon da alanda 1,77 milyon ton kütlü pamuk üretimi gerçekleşmiştir. Türkiye’de sertifikalı tohumun yaygın olarak ekilmeye başlandığı 1997/1998 yıllarından itibaren sertifikalı tohum kullanım oranının artması ve 2012 yılında ise desteğini sertifikalı tohum kullanma şartına bağlanması pamukta verim ve kaliteyi artırarak Türkiye’yi pamuk veriminde dünyada ilk sıralara yükseltmiştir. Yüksek verim ve kalite için, hastalık ve zararlılarının yaygınlaşmasını önlemek için sertifikalı tohum kullanımından vazgeçilmemesi büyük önem arz etmektedir.
Unutmayalım ki, tarımsal üretimde birçok faktör, verimi etkilese de, belirleyici ana unsur genetik materyal olan tohumdur. Türkiye’de pamuk ithalatı 2019 yılında 951 bin ton, 2020 yılında 1,1 milyon ton olmuştur. 2020/2021 üretim sezonunda pamuk fiyatlarındaki artış ve prim desteğinin 1,10 TL/kg olarak açıklanması pamuk sektörü açısından memnuniyetle karşılanmış olup, 2021/2022 üretim sezonunda pamuk üretiminin artışı ile ithalatta düşüş beklenmektedir.
2020’de 22 milyar TL destekleme yapıldı …
Türkiye’de pamuğun yoğun olarak üretildiği alanlar Ege, Çukurova, Güneydoğu Anadolu bölgeleri ve Antalya’dır. Türkiye’de üretimin %88’ini karşılayan 6 il sırasıyla; Şanlıurfa, Aydın, Hatay, Diyarbakır, Adana ve İzmir’dir. Ülkemizde üretilen pamuğun %10-11’lik gibi önemli bir kısmı Hatay ilimizde üretilmektedir.
1. ürünlerde dekar başına ortalama verim 520 kg iken, 2. ürünlerde ortalama 400 kg’dir. Hatay ilimizde Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Hassa, Altınözü, Belen ve Antakya ilçelerimizde yetiştirilen pamuk üretiminde ilimiz 331.548 da alanda 174.843 tonluk üretimi ile Türkiye 4.’südür.
2020 yılında Bakanlığımız 22 milyar TL destekleme ödemesi yapmıştır. İlimize 2020 yılında verilen toplam destek 315 milyon TL’dir. Pamuğa verilen prim kg başına 1,10 TL olup bakanlığımız tarafından ödenen toplam pamuk desteği 132 milyon 500 bin TL olmuştur. Üreticilerimize bol kazanç ve bereketli bir yıl diliyorum.” -Mehmet ÖZGÜN-