Hatay Polisinden Yakın Görev

Hatay Polisinden Yakın Görev

İçişleri Bakanlığı’nın son Genelgesi, ‘trafik’ güvenliği amacıyla yayınlanmış olsa da, toplu taşıma araçlarına yolcu gibi binecek sivil trafik polislerin “denetimine” başka sorular da ekliyor.

İçişleri Bakanlığı’nın ‘ölümlü trafik kazalarının azaltılması’ yönündeki talimatı doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte sivil polislerce habersiz denetleme yapılmasına ilişkin Genelge’yi Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne de gönderdi. Genelge’ye göre, Hatay İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki sivil trafik polisleri, şehir içi belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, ticari minibüs, otobüs ve taksiler ile şehirlerarası yolcu otobüslerinde de görev yapacak. Denetimler, toplu taşıma araçlarında ücret ödemek suretiyle sivil polisler tarafından gerçekleştirilecek.

-İhlallere tespit-

Önceden belirlenen güzergah boyunca yolcu olarak seyahat edecek polis, bu sürede sürücünün yaptığı indirme-bindirme, trafik ışıkları, yatay ve düşey işaretlere uyma, şerit kullanma ve değiştirme, fazla yolcu, telefonla konuşma, kavşaklarda geçiş ve dönüş kurallarına uyup uymadığını denetleyerek kural ihlallerini tek tek tespit edecek. Trafik kuralı ihlali yaptığı tespit edilen sürücü, resmi ekibin bulunduğu yere geldiğinde durdurulacak.

-Ceza-

Araçtaki sivil polis, kimliğini göstermek suretiyle görevini açıkladıktan sonra kural ihlalleri konusunda sürücü ve yolcuları bilgilendirerek cezai işlem uygulayacak. Genelge doğrultusunda şehirlerarası yollarda da sivil trafik polislerince 24 saat esasına göre denetim yapılacak. Bu amaçla personel sadece komşu illere, aynı gün içerisinde yolcu olarak gidip gelecek. Seyahat süresince şoför ve karayolu gözlemlenerek, sürücünün telefonla konuşma, çalışma ve dinlenme süreleri, yolcuların emniyet kemeri konusunda uyarılıp uyarılmadığı, sigara içme ve diğer trafik kurallarına uyulup uyulmadığı tespit edilecek. Sürücünün kural ihlali yaptığının tespiti halinde “ihlal tespit tutanağı” düzenlenerek gidilen ilin otogarındaki trafik görevlilerine teslim edilecek ve yaptırım uygulanması sağlanacak.

-Başka sebep var mı?-

Denetimlerin yıl boyunca aralıksız devam edeceği projenin, son dönemde artan terör olayları nedeniyle, özellikle de toplu ulaşım araçlarında uygulanıyor oluşu, ‘asıl amaç bu mu’ şeklinde ilerleyen soruları biriktirmeye devam ediyor. Güvenliğin her geçen gün daha da arttırıldığı sürecin, olası başka olayların önüne geçmeyi hedeflediği belirtilirken, polislerin ‘sivil denetim’ uygulamasının bu anlamda vatandaşı psikolojik yönden olumlu etkileyeceği ifade ediliyor.

Tamer Yazar