Hatay, Şanlıurfa ve Gaziantep…

Hatay, Şanlıurfa ve Gaziantep…

İftar Sofrasında Buluştu

Metro Türkiye’nin gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun geleneksel iftar sofrası, özel bir davetle, Mezopotamya’nın tarihi üç şehrinde, yöresiyle özdeşleşen, lezzetleriyle efsaneleşen dört ünlü mekanın yemekleriyle kuruldu. Hatay Mutfağını, Hatay Sultan Sofrası’ndan Mustafa Tansal ve ekibi temsil etti.

Birbirinden farklı mezeleri ve yemekleriyle adından söz ettiren, 600′ ün üzerinde yemek reçetesi bulunan Hatay coğrafyasının UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesiyle başlayan süreç, bu konudaki başarılı işletmeler eliyle de farklı platformlara taşınıyor. Bunun son örneği, Metro Türkiye’nin gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun geleneksel iftar sofrası oldu.

Metro Türkiye tarafından, Türk Mutfağını korumak, geliştirmek ve bu toprağa özgü yerel değerleri gastronomi dünyasıyla buluşturmak amacıyla kurulan Gastronometro’da, geçtiğimiz günlerde geleneksel bir iftar yemeği düzenlendi. Ev sahipliğini Gastronometro’nun, organizasyonunu ise Sözen Organizasyon’un üstlendiği geleneksel buluşmada, HORECA sektörünün ünlü isimleri bir araya geldi.

-3 ŞEHİR BULUŞTU-

Mezopotamya’nın tarihi üç şehrinin lezzetleriyle tüm Türkiye’ye nam salan; Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi’nden Doğa Çitçi, Elmacı Pazarı Güllüoğlu’ndan Murat Güllü, Cevahir Han’dan Cevahir Asuman Yazmacı ve Hatay Sultan Sofrası’ndan Mustafa Tansal’ın özel menüleriyle iftar sofrası kurduğu geceye, başta gastronomi profesyonelleri olmak üzere, çok sayıda davetli katılım gösterdi.

İftar davetini gerçekleştirmiş olmanın verdiği mutluluğu dile getiren Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, gecenin mimari ortağı Gökmen Sözen’e, özel yemekler hazırlayan ustalara ve tüm davetlilere teşekkürlerini iletti.

Geceye dair duygularını paylaşan Doğa Çitçi, Murat Güllü, Cevahir Asuman Yazmacı ve Mustafa Tansal ise Ramazan ayının birleştirici atmosferinde bir araya gelmenin kendileri için büyük anlam taşıdığını dile getirirken, iftar organizasyonundaki emekleri için Metro Türkiye’ye, Gastronometro’ya ve Sözen Organizasyon’a teşekkürlerini sundu.

Gastronometro’nun geleneksel iftar yemeğini, bu yıl, Şanlıurfa, Hatay ve Gaziantep’te yöresiyle özdeşleşmiş lezzetler sunan mekanların ustaları hazırladı.

-URFA RÜZGARI-

Geçmişi 12.000 yıla uzanan, Şanlıurfa’nın kültürünü ve medeniyetini tüm dünyaya duyurmayı kendilerine ilke edinen Cevahir Han Restaurant’tan Asuman Cevahir Yazmacı ve Şef Ali Keskin, gecede; borani, ekşili dolma, çiğ köfte, ağzı açık, masluka ve şıllık tatlısı ile Şanlıurfa rüzgârı estirdi.

-HATAY MENÜSÜ-

Lokanta konseptinde sayısız tadı bir araya getiren, yöresel yemeklerin mütevazı adresi Hatay Sultan Sofrası’ndan Mustafa Tansal ve ekibi, Gastronometro iftarında oruk, zahterli salata, kâğıt kebabı, humus ve aşur ile lezzet şöleni yaşattı.

-LEZZETİYLE BÜYÜLEDİ-

Gaziantep mutfağının kebap, ciğer veya lahmacundan ibaret olmadığını vurgulayan, aksine, sayısız lezzeti özgün ve modern sunumlarla ortaya çıkaran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Mutfak Sanatları Merkezi (MSM) ile beraber meşhur gastronomisini de zirveye taşıyor. Merkezden geceye katılan Şef Doğa Çitçi ve ekibi, iftar gecesi için muhammara, firik pilavı, ayvalı ekşili taraklık, öcce ve bahar cacığından oluşan özel bir menü hazırladı.

-TAM NOT ALDI-

Serüveni 1871 yılında Gaziantep’te başlayan Elmacı Pazarı Güllüoğlu ise ustalığını kuşaklar boyu devam ettirerek bir markaya dönüştüğünü, gecenin finalinde yaptığı sunumla bir kez daha ispat etti. Türkiye’de baklava denince akla ilk gelen isim olan Güllüoğlu’ndan Murat Güllü ve ustaları, iftar sofrası için havuç dilim baklava, bülbül yuvası, şöbiyet ve fıstıklı dolma yaptı.

Tamer Yazar